Lidé, kteří se rozhodnou vydat do Frýdlantu z Liberecka vlakem, vítá při příjezdu do města pohled na majestátní zámek. Vystoupit však u něj nemohou, vlak tudy pouze projíždí. Tedy alespoň zatím. Město teď nechává zpracovat územní studii Podzámčí, v níž by nová zastávka neměla chybět.

V lokalitě Podzámčí se nyní nacházejí například tenisové kurty, dopravní hřiště nebo před několika lety obnovený zámecký pivovar. Železniční trať vede po druhém břehu řeky Smědé a právě vlaková zastávka může být jednou z novinek, která se ve studii objeví. Zastávka by tak mohla částečně pomoci vyřešit jeden z problémů, které lokalitu trápí, tedy nedostatek parkovacích míst.

„Ve špičkách zde bývá třeba i 150 aut najednou,“ upozornil starosta Frýdlantu Dan Ramzer. Lidé přijíždějí nejen na zámek a do pivovaru, ale také zahrát si tenis, parkují tu také hasiči, kteří zde mají cvičiště. Právě více ploch pro auta i zájezdové autobusy se ve studii objeví nejspíš také.

„Musíme to ale nějak vybalancovat, aby se tu z toho nestalo obří parkoviště,“ uvedl architekt Jiří Plašil, který studii zpracovává. Zvažuje se i nástupní místo turistického vláčku, který by návštěvníky dovezl do centra Frýdlantu.

V lokalitě se nachází také bývalá zámecká zahrada, ze které se stal posléze autokemp. Od povodní v roce 2010 je ale areál nevyužitý. Město by zde autokemp opět rádo vidělo, nejlépe doplněný malým koupalištěm. Místní kastelánka Jana Pavlíková by naopak uvítala obnovu zahrady.

„Tomu místu by to přineslo něco vyššího. Zahrada by sloužila jak obyvatelům, tak návštěvníkům,“ uvedla kastelánka, která má podle svých slov zpracovanou vizi možné obnovy zahrady, v níž by ráda viděla i historické prvky.

Starosta frýdlantských dobrovolných hasičů Zdeněk Průša pak upozornil na to, že jejich požárnímu cvičišti chybí běžecká dráha nebo potřebné zázemí. „Naše představa je vybudování objektu se sociálním zařízením,“ sdělil Průša.

LIDÉ SI TU NEMAJÍ KAM ODSKOČIT

Objekt se zázemím by přitom podle architekta Plašila mohl být společný i pro další, kteří se v lokalitě pohybují. Volného místa zde totiž není nazbyt.

Jak na veřejném projednání upozornila jedna z místních obyvatelek, využití by objekt našel i pro turisty. „Lidé tu vystoupí z autobusu a nemají si kam odskočit. Nemají ani kam odhodit papírek, chybí tu odpadkové koše,“ řekla.

Místní obyvatelé i návštěvníci zámku či pivovaru teď mohou svou představu o podobě a využití Podzámčí městu sdělit pomocí dotazníků, které najdou na webových stránkách města. Architekti se část podnětů pokusí zapracovat, v prvním čtvrtletí příštího roku se lidem představí už doplněná studie.

Podzámčí je už třetí frýdlantskou oblastí, kde podobná studie vzniká.