Splnilo tak jedinou podmínku, kterou si Azyl Pes kladl při dojednávání vzájemné spolupráce. „Byla to ale podmínka nezbytná, protože kapacita útulku už byla naplněna a opuštěné nebo zatoulané psy z Frýdlantu a okolí by prostě nebylo kam umisťovat," vysvětlil místostarosta Frýdlantu Jiří Stodůlka. Kotce stojí na betonové základní desce. „Vše vznikalo svépomocí, kotce vyrobili pracovníci městského technického oddělení. Umožnila jim to i mírná zima, díky které nebyla údržba města tak náročná," podotkl místostarosta.

Kotce jsou podobné těm, které má útulek běžně. Zahrnují ale už i bezpečnostní opatření, chránící chovatele před agresivními zvířaty. „Mezi kotci je instalována železná přepážka, kterou lze v případě potřeby zvednout. Ta umožní agresivnímu psovi přeběhnout do vedlejšího kotce, kde je po jejím spuštění oddělen od zaměstnance útulku. Ten pak může původní místo v bezpečí uklidit," řekla majitelka útulku Kateřina Vojáčková. Útulek má podobná zařízení jen zhruba ve čtvrtině kotců, v současné době se je ale snaží instalovat do všech kójí.

Ve Frýdlantu bylo loni odchyceno 56 psů a desítka koček. Zpátky k majiteli se vrátilo 25 psů, dalších 26 bylo umístěno do náhradní péče. „V počtu odchycených zvířat byl loni nejvýraznější prosinec. To bylo zachyceno 17 psů, z toho 8 štěňat," podotkl Stodůlka.