Soukromá nemocnice vyřešila problém s nedostatkem lékařů

MLADÍ LÉKAŘI

„Nový je tu téměř celý lékařský tým. Máme tu devět doktorů a čtyři externisty. Podařilo se nám získat plně vzdělané, často i mladé lékaře, kteří jsou těsně před atestací nebo jsou čerstvými absolventy. Což je poměrně velký úspěch, protože mladí lékaři se dnes trochu bojí jít do malé nemocnice. Přitom právě v malé nemocnici se dostanou k více úkonům a budou mít lepší a větší praxi," vysvětluje Kohoutek. Posilou chirurgického týmu je na částečný úvazek i Viktor Hrnčíř, syn bývalého ředitele frýdlantské nemocnice, který už dlouhé roky pracuje jako chirurg v Německu. „Myslím, že právě jeho jméno je zárukou toho, že naše nemocnice jde správným směrem, a že není třeba se obávat, že tu jsou nekvalitní lékaři," dodal Kohoutek.

Posílení lékařského týmu je dobrou zprávou, přesto však nejsou všichni úplně nadšeni. „Je dobře, že už nehrozí, že by se chirurgie zavřela podobně jako interna. Ale když se podívám na složení lékařů, tak jich je hodně těch, kteří tu fungují jen jeden den v týdnu, dojíždí třeba z Pardubic. My bychom stáli o plnohodnotné oddělení, kde se lidem dostane pomoc 24 hodin denně, a nejenom plánované operace," zmínil na setkání vedení nemocnice s občany předseda Mikroregionu Frýdlantsko Vladimír Stříbrný. Teď se v nemocnici dělají tři dny v týdnu chirurgické zákroky a dva dny v týdnu gynekologické operace, všechny objednané. Občas ale dojde i na akutní případ.

JINÁ KONCEPCE

Podle ředitele nemocnice Jiřího Benedikta je na čase, aby lidé z Frýdlantska pochopili, že vize nemocnice je jiná, než byla před několika lety. „Někteří pacienti k nám opravdu nepatří, nemůžeme dělat komplikované operace. To patří Liberci. Ale jsme schopni naprosto bez problémů provádět operace krčku, bérce, kotníků, břicha, kýly a podobně," řekl Benedikt s tím, že nemocnice teď přišla pro pacienty i s řadou novinek. „Nově tu začne fungovat cévní poradna a estetická žilní chirurgie. Další nová poradna je pro operativu štítné žlázy, která tu kdysi byla, ale pak se zrušila. Od října také rozjedeme gastroskopii a kolonoskopii a posilujeme tým u ultrazvuku," zmínil Benedikt.

Kromě lékařů se podařilo zastavit i odliv sester. „Odešlo jich od nás hodně, ale všechny se postupně vrátily, kromě tří. Nevracely se kvůli penězům, ale hlavně proto, že u nás mají na pacienty čas. V liberecké nemocnici je to honění od jednoho pacienta k druhému, sestry se jim tam nemohou tolik věnovat," řekla náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Kristýna Fejfarová. Podle ní se také plánuje do budoucna posílení home care služby, kdy sestry dojíždějí za pacienty domů. Zatím je ve výběžku jen jedna sestra pro Frýdlant a druhá pro okolní obce.