„Bikrosová dráha ve Strmé ulici bohužel dlouhodobě nefunguje, protože děti nemají na jízdu na ní potřebná speciální kola. Přemýšleli jsme proto, jak areál zpřístupnit širší cyklistické veřejnosti a našli způsob. Vyměnit bikrosovou dráhu za pumptrack, jaký mají například v nedalekých Vratislavicích nad Nisou,“ říká starosta Frýdlantu Dan Ramzer.

V současné době se pracuje na dokončení studie na novou podobu cyklistické části Volnočasového areálu Strmá. „V místě, kde je v současné době bikrosová dráha, by měl vzniknout rekonstrukcí uměle vytvořený uzavřený okruh z tvarovaného asfaltu pro jízdu na kole i na koloběžce. Okruh, který plánujeme, bude určen všem věkovým kategoriím,“ vysvětluje vedoucí Majetkosprávního odboru Městského úřadu Frýdlant Martina Černá.

Pumptrackové dráhy lze projíždět bez šlapání či odrážení. Okruh je tvořený vlnami a klopenými zatáčkami, které umožňují udržovat a zvyšovat rychlost. Princip jízdy na pumptracku spočívá v tom, že kolo nebo koloběžka jsou poháněny takzvaným pumpováním, to je setrvačností, kdy jezdec pomáhá udržovat pohyb změnou těžiště těla střídavým tlakem na přední a zadní kolo.

Předpokládané náklady na vznik pumptrackového okruhu pro všechny věkové kategorie jsou 6,5 milionu korun bez DPH. Realizace bude záviset na finančních prostředcích města, na financování akce totiž nelze využít žádnou vypsanou dotaci.

Mohlo by vás zajímat: VIDEO, FOTO: Motorkáři si zajeli pro požehnání k bazilice v Jablonném

Žehnání motorek v Jablonném v Podještědí. | Video: Adéla Beranová