A to i přesto, že zde česko-německý literát na počátku století pobýval. Připomenout to má chystaný festival, jehož první ročník se bude konat letos v září. Franz Kafka ve Frýdlantě opakovaně bydlel při svých inspekčních cestách jakožto zaměstnanec úrazové pojišťovny. Jezdil sem i za svou sestrou Ottlou, která navštěvovala zdejší hospodyňskou školu.

Právě v budově, kde škola tehdy sídlila, vloni v létě proběhl netradiční happening, který spisovatele typicky kafkovským způsobem připomněl. Na něj má letos navázat třídenní festival Frýdlantsko Franze Kafky. „Chystáme koncerty, divadlo, scénická čtení, prezentaci literatury či výtvarného umění nebo pásmo krátkých filmů,“ vyjmenoval organizátor festivalu, herec Jakub Žáček.

U zubaře
Ošetření zubů o víkendu je v kraji problém. Zubní pohotovosti praskají ve švech

Festival se ve Frýdlantě uskuteční od 18. do 20. září. Přesný program je zatím v přípravách, jisté už jsou ale dvě výstavy. Vystavovat bude člen Společnosti Franze Kafky Jiří Slíva a také výtvarník Jaromír 99, autor komiksové adaptace románu Zámek.

Pomyslným hlavním tahákem má být vystoupení skupiny Kafka band. „Pokud vyjde počasí, chtěli bychom, aby to bylo venku na náměstí. Je to velká show: literární, výtvarný a hudební zážitek dohromady,“ zmínil Žáček.

Kromě náměstí by organizátoři chtěli využít třeba i prostory místního pivovaru nebo nedalekého technického muzea v Bílém Potoce. „To byla vlastně jedna z továren, kde Kafka také působil,“ upozornil Žáček.

Organizátoři podle Žáčka nebudou důsledně lpět jen na kafkovském tématu. „Pro nás je důležitý genius loci toho místa. Když jsem si četl Kafkovy zápisky z Frýdlantu, měl jsem pocit, že popisuje pocity člověka, který se ve Frýdlantu ocitl dnes,“ popsal.

Volby. Ilustrační foto.
Koalici TOP 09 a KDU-ČSL povede do krajských voleb Jiří Klápště

Prvním krokem bylo vyhlášení literární soutěže nazvané „Máš v hlavě brouka? Piš!“. Studenti středních škol do ní mohou až do konce května posílat své Kafkou inspirované bajky nebo literární podobenství. Vítězné práce pak na festivalu přečte například Petr Čtvrtníček nebo Jaroslav Rudiš.

Festival podle starosty Dana Ramzera podpoří i zdejší radnice, která na něj vyčlenila částku 300 tisíc korun. „Myslím si, že to je naděje pro Frýdlantsko, jak se zviditelnit. Kafka ve Frýdlantu pobýval a jsem bytostně přesvědčen, že Zámek napsal právě podle našeho zámku,“ nechal se slyšet Ramzer.

O tom, které místo bylo skutečně předlohou pro Kafkův nejznámější román, se mezi literárními historiky vedou spory. „Ty by podle mě nevyřešil ani sám Kafka,“ myslí si Žáček.

Dobrý anděl přichází s pomocí i do Libereckého kraje.
Dobrý anděl přichází s pomocí i do Libereckého kraje. Už osm let

I on ale předpokládá, že se frýdlantský zámek nějakou inspirací stal. „Kafku fascinoval od začátku. Nehledě na to, že za jméno správce zvolil jméno Klam. Tehdejším majitelem panství byl František Clam-Gallas,“ poukázal Žáček.