Původní návrh doznal po prodiskutování i se zástupci opozice řadu změn. Dobrou zprávou je poslední varianta pro dvě původně reformou ohrožené školy na Liberecku, kvůli nimž proběhlo i několik mítinků – pro Gymnázium Frýdlant a pro Střední průmyslovou školu textilní v Liberci. Obě by měly zůstat v takřka nezměněné podobě.

„Ve Frýdlantu zůstane osmileté studium, jen je administrativně sloučíme s hospodářskou školou. Textilní škola, kterou jsme chtěli přesunout jinam, zatím svou adresu měnit nebude,“ prozradil náměstek hejtmana pro oblast školství Radek Cikl (ČSSD) s tím, že nedokáže odhadnout, jestli třetí varianta reformy nakonec zastupitelstvem projde.

Zřejmě budou zastupitelé tento bod projednávat hned na začátku jednání. Zvlášť budou hlasovat o gymnáziu ve Frýdlantu a zvlášť o Gymnáziu U Balvanu v Jablonci nad Nisou. „Od jara máme nový problém. Mateřské školy nás žádají o navýšení kapacity. My ale od ministerstva dostáváme jeden balík peněz, a když z něj budeme brát pro střední školy, nezbude nám na další mzdy ve školkách,“ podtrhl Radek Cikl.

Textilní škola je podle krajského zastupitele Milana Šíra (ČSSD) jedinou v republice, kde se učí textilní technologie. „Po seřizovačích a dalších odborných profesích je dnes na trhu práce zájem, škola má naplněnost 80 procent a dobré ekonomické výsledky,“ řekl Milan Šír. Starostové pro Liberecký kraj budou každý hlasovat podle sebe. „Jsme rádi, že z původního návrhu v reformě nic nezůstalo, ale chápeme, že se síť škol proměnit musí,“ uvedl Martin Půta.