Do konce března, kdy vyprší termín pro podání daňového přiznání příjmů za rok 2010, zbývá už jen několik dní. Pro mnohé podnikatele je podání přiznání zatěžující starostí. Rok od roku si stěžují, že musejí stát dlouhé fronty na finančním úřadě a také na České správě sociálního zabezpečení.

„Každý rok čekám dlouhé fronty. Je to hrozné. Předevčírem jsem stála na sociálce půl hodiny, než jsem se dostala na řadu. Na pobočce Všeobecné zdravotní pojišťovny to šlo ale rychle,“ uvedla žena z Liberce, která si nepřála uvést své jméno.

Pomáhá nový vyvolávací systém

Letos si ale Liberečané mohou oddychnout. Tlačenice ani fronty nehrozí. A to díky novému vyvolávacímu systému, který zavedla liberecká pobočka Všeobecné zdravotní pojišťovny. „Obyvatelé Liberce se nemusí bát čekání. Pracovnice si neberou dovolenou a otevřené máme všechny přepážky,“ sdělil Stanislav Šetina, mluvčí liberecké pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Dramatické fronty neočekává ani Finanční úřad v Liberci. Podle jeho ředitele Libora Pilaře se letos Liberečané totiž poučili a daně neodkládají na poslední chvíli.

„Největší nápor očekáváme po víkendu hned v pondělí ráno. Mnozí už ale přiznání podali buď osobně, nebo prostřednictvím internetu. Po zkušenostech z minulých let jsme posílili pracovní týmy a prodloužili pracovní dobu. Každý den je otevřená podatelna do šesti večer, o víkendu do 12.00 hodin,“ řekl Libor Pilař.

Jak dále dodal, je otevřeno třicet kanceláří a na daních pracuje zhruba šedesát pracovníků. Přestože se přílohy formuláře letos neměnily, lidé se obávají, že udělají chybu. Tu jim opraví pracovník na oddělení finančního úřadu. Pokud ale jdou rovnou na podatelnu, formulář nikdo nekontroluje.

„Loni mi formulář vrátili. Udělal jsem v něm totiž několik zásadních chyb. Protože jsem podával přiznání na poslední chvíli, hrozila mi pokuta za pozdní dodání,“ sdělil Jan Šťastný z Liberce. Lidé by neměli nechávat daně na poslední chvíli. Za zpoždění totiž hrozí pokuta a úroky.

„Když dotyčný nepodá přiznání včas, hrozí mu sankce zvýšení daně až o deset procent,“ upozornil Libor Pilař, ředitel liberecké pobočky Finančního úřadu.
Sankce hrozí lidem nejen za pozdní podání daňového přiznání, ale i pokud pozdě zaplatí daňovou povinnost. Výše úroků za pozdní zaplacení může být až čtrnáct procent za rok.

„Všechny obyvatele Liberce nabádáme, aby na daně nezapomínali. Když někdo daně nepřizná, posíláme mu výzvu. Pokud se dotyčný neozve ani po doručení upozornění, nezbývá než uložit sankci,“ informoval Libor Pilař.

Kdo chce šetřit čas strávený na finančním úřadě, může podat daňové přiznání elektronickou cestou. Na Daňovém portále najde zájemce všechny potřebné formuláře, které vyplněné pak pošle finančnímu úřadu. Buď prostřednictvím Daňového portálu nebo pomocí datové schránky.

Daňové přiznání mohou obyvatelé Liberce podat osobně buď na oddělení Finančního úřadu v Liberci, kde jim se vším potřebným pomůže daný pracovník, nebo přímo na podatelně.

Tady ale hrozí, že případnou chybu poplatníka nikdo neopraví. „Osobně doporučuji využívat pomoci našich pracovníků. Dobré je také vyplňovat formulář podle loňského vzoru,“ dodal Libor Pilař.