Pokud má člověk jmenovat významnou osobnost spjatou s Frýdlantem, většinou se mu vybaví vojevůdce Albrecht z Valdštejna. Málokdo však ví, že spisovatel Franz Kafka zde strávil daleko více času než slavný pobělohorský vojevůdce. Pokouší se to změnit festival, který je propojením literatury, výtvarného umění a divadla.

Festival Frýdlantsko Franze Kafky odstartuje v sobotu 6. srpna a potrvá až do posledního zářiového dne. Bude se konat na různých frýdlantských místech, například na náměstí, v muzeu Špitálek či na hradu a zámku Frýdlant, a částečně také v Bílém Potoce. „Franz Kafka miloval Frýdlant. Já miluju Frýdlant. Prožil jsem tu nádherné dětství. Proto festival Frýdlantsko Franze Kafky. Na oslavu kultury, Kafky a vůbec celého Frýdlantského výběžku,“ zdůraznil ředitel festivalu herec Jakub Žáček ze spolku Frýdlantsko Franze Kafky.

Výstava Franz Kafka ve Frýdlantu

Festival nabídne světovou premiéru krátkého česko-německého filmu režisérky Olgy Seehafer s choreografií Romana Horáka Franz Kafka: Umělec v hladovění/Franz Kafka: Hungerkünstler, vystoupení česko-německého kabaretu Das Thema: Gefühl und cit či velkoformátovou výstavu fotografií na frýdlantském náměstí nazvanou Narozeni 1918. „Vystoupí Lukáš Pavlásek, Ester Kočičková či Petr Čtvrtníček. Návštěvníci se mohou těšit na autorské čtení Jaroslava Rudiše a vernisáž grafik Jiřího Slívy,“ dodal Žáček,

Program je rozdělen do dvou měsíců. Každý si může vybrat svůj žánr a část programu, která ho zajímá a baví. „Festival Frýdlantsko Franze Kafky se pomocí literatury, divadla, hudby, filmu a výtvarného umění snaží zpřístupnit kulturní odkaz Franze Kafky široké veřejnosti. Proto jsou všechny aktivity festivalu přístupné zdarma,“ podotkl místostarosta Frýdlantu Dan Ramzer.

Příborník po restaurování.
V Severočeském muzeu v Liberci věnují pozornost i starožitnému nábytku

Franz Kafka ve Frýdlantu pobýval pracovně coby revizor Dělnické úrazové pojišťovny, ale užíval si Frýdlantsko i jako vášnivý turista. Zdejší kraj se stal pro něj inspiračním zdrojem. Například své milované sestře Ottle doporučil studovat zdejší Hospodářskou a mlékařskou školu. Frýdlantský zámek se stal předobrazem jeho slavného románu Das Schloss.

A Frýdlant inspiroval i jeho další dílo – Nezvěstný (Amerika). Právě ve Frýdlantu totiž Kafku okouzlila tehdy velmi populární atrakce Kaiserpanorama, jeden z prvních pokusů o obrazovou 3D projekci. „Naším cílem je zvýšit povědomí obyvatel a návštěvníků Frýdlantska o vztahu světoznámého spisovatele Franze Kafky k městu a celému regionu, ale také zvýšit zájem o kulturu a vzdělání jako takové,“ dodal Jakub Žáček