Projekt mimo jiné sníží ztráty v rozvodech tepla, cenu tepla však nesníží. Přibývá proto domů, které se kvůli tomu odpojují. Je to poměrně malá lokalita, na ceně tepla se proto neprojeví, zásadní dopad do cen by se měl projevit až po dokončení celého projektu revitalizace sítě, řekl v pátek místopředseda představenstva Tomáš Balcar. Projekt počítá s výstavbou další dvou nových kotelen.

Na kotelnu ve Františkově je napojeno zhruba 1200 domácností, několik škol i domov seniorů. Kvůli vysoké ceně tepla však v lokalitě přibývá domů, které se od centrálního tepla odpojují a investují do malých plynových kotelen. K těm největším patří domy podnikatele Alexandra Kendika, který v Liberci vlastní kolem 1400 bytů, z toho třetinu právě ve Františkově. „Teplárna se chová jako monopolní dodavatel, vůbec nejsou ochotni jednat o příznivější ceně, rozhodl jsem se proto odpojit, první tři domy začnou vlastní plynové kotelny vytápět už na podzim," řekl Kendik. V minulosti už podobně odpojil ubytovnu v centru, investice se mu vrátila za dva roky. „Tady to bude o něco delší," dodal.

Vedoucí pracovní skupiny Teplo pro Liberec a liberecký zastupitel Petr Černý, potvrdil, že ve městě přibývá domů, které se od centrálního vytápění odpojují. Hlavním důvodem je právě vysoká cena. „V domě s vlastní plynovou kotelnou se cena tepla pohybuje kolem 500 korun za gigajoule, cena tepla z teplárny je zhruba o 300 korun na gigajoulu vyšší," řekl Černý. Optimální by podle něj bylo, kdyby byl rozdíl jen kolem deseti až 15 procent. „Centrální teplo je mnohem komfortnější a pro odběratele zcela bez starosti, kdyby byla cena nižší, nebyl by takový tlak na odpojování," dodal Černý. Obává se toho, že drahé centrální teplo povede v budoucnu k rozpadu systému bez ohledu na to, zda se budou investovat stamiliony do jeho další modernizace.

Podle Balcara je ale pokračování revitalizace systému centrálního vytápění ve městě podmíněno podpisem akcionářské smlouvy mezi majoritním vlastníkem teplárny MVV Energie CZ a městem Liberec, které je s 30 procenty minoritním akcionářem. O smlouvě se ale jedná už více než rok a zatím bezvýsledně. MVV podle Černého mimo jiné po městu žádá, aby bránilo odpojování domů od systému, požaduje, aby se připojovaly nové domy a staré se neodpojovaly, porušení dohody chce navíc tvrdě postihovat.

Radnice na to zatím odmítá přistoupit. Podle primátorčina náměstka Lukáše Martina (ČSSD) navíc chystaná revitalizace neřeší problémy se zastaralými rozvody tepla, na jejich rekonstrukci bude třeba dalších půl miliardy korun.