„Růst obce probíhal především od poloviny 19. století a poté za první republiky ve dvacátých letech. Nejvíce ráz Františkova změnily zásahy od 60. let 20. století," píše v závěru knihy k 350. výročí Františkova Jiří Bock. Právě v době před čtyřiceti lety zde vyrostly panelové domy pro „uraňáky". V těch dnes bydlí většina obyvatel Františkova.

U většiny paneláků už přerostly stromy vysázené před čtyřiceti lety a stíní i lidem, kteří bydlí ve vyšších patrech. „Když se natáhnu z balkonu, tak dosáhnu na větve," říká Růžena Jůvová, bydlící v ulici Jáchymovská. „Měli to na jaře zkrátit, ale nejspíš nemysleli toto jaro," trpce se usmívá další obyvatelka zdejší domu, Věra Štěpničková. Na jiný, neobvyklý problém upozorňuje paní Marie Bartáková z vedlejšího vchodu. „Běhají tu potkani velcí jako kočky. Normálně až do chodby," popisuje žena, která tu bydlí třicet let.

Moc radosti nedělá obyvatelům ani zdejší škola, která tu stojí už od roku 1901. „Zrušil se tu bazén a i hřiště kolem školy chátrá," říká Karel Novák. Lepší vybavenost pro děti by si přáli i další. „Je tu rozbité školní hřiště. Kde si pak mají děti hrát?" táže se pro změnu Hana Remešová.

S dopravní obsluhou je většina zdejších obyvatel spokojena. „Máme tu jak autobus, tak tramvaj u Viaduktu," říkají místní. Výjimka ovšem v tomto případě potvrzuje pravidlo. „Mohli by udělat zastávku blíž ulici Jáchymovská u autobusových garáží," svěřila se třiasedmdesátiletá Marta Supková. Autobusové garáže dopravního podniku stojí ve Vilové ulici už více než padesát let. Za tu dobu se ovšem nezřídila žádná zastávka v jejich blízkosti. „Hlavně v zimě je to pro starší lidi až nebezpečné, když musí chodit na autobus dolů na Švermovu ulici," doplňuje paní Stupková.

Několik let sídlí na Františkově také Státní okresní archiv. Badatelé sem míří od roku 1993.

„V roce 1993 opustil okresní archiv Liberec po 45 letech dům v Moskevské ulici a putoval z centra města až na Františkov, do areálu ve Vilové ulici, kde pro něj byla postupně přestavována budova zrušeného Geologického střediska Stavoprojektu Liberec a další okolní objekty," popisuje, jak Františkov k archivu přišel, jeho ředitel Robert Filip. Než dostal celý komplex archivu dnešní podobu, trvalo to více než deset let. „Přestavbu budov završila parková úprava celého areálu, která skončila v roce 2003," doplňuje Filip.

Kousek pod archivem se nachází legendární hospůdka E-klub. Zdejší hostinský Karel Janák se svěřil s františkovskou kuriozitou. „Nedávno nám tudy táhli parovod, tak rozkopali chodník. Když ho znovu zadělali, tak hned nato pod něj přišli vkládat kabely a nově položený chodník museli znovu rozkopat," kroutí hlavou při pohledu na chodník, který čeká znovu na nový povrch. „Připadá mi to, jako když se za komunistů zadělaly před prvním májem díry, aby se pak mohly zase rozkopat," glosuje hostinský.

ANKETA: Jak se vám žije na Františkově?

Kateřina Kristufová, 30 let

I přes zákaz vjezdu tady jezdí auta do pěší zóny. Je to nebezpečné, když jsou tu třeba děti. Jinak se mi na Františkově bydlí dobře.

Růžena Jůvová, 85 let

Je tu dost zeleně, ale chce úpravu. Sázela se už před 40 lety s prvními paneláky. Jinak se mi tu líbí, máme pěkné sousedské vztahy.

Karel Janák, 60 let

Mám malého vnuka, tak mi tu chybí dětská hřiště. Vadí mi i velký provoz v ulici Švermova. Oceňuji ale blízký supermarket.

Marta Supková, 73 let

Mohla by být blíž zastávka MHD. Autobusy jezdí z jejich zdejších garáží prázdné a my za nimi musíme z Jáchymovské chodit až dolů.

Věra Štěpničková, 47 let

Máme tu v ulici Jáchymovská už pěkně přerostlé stromy. Ti, co bydlí v nižších patrech, přes ně nic nevidí a nejde k nim sluníčko.