VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Fotosoutěž Zaostřeno na Jizerky skončila, ale nadace jede dál

Liberec – Na začátku tohoto týdne vyvrcholila fotosoutěž Zaostřeno na Jizerky, kterou pořádá Nadace Ivana Dejmala. Při té příležitosti jsme si nejen o tomto projektu popovídali s ředitelem nadace Ondřejem Petrovským.

24.9.2017
SDÍLEJ:

Zaostřeno na Jizerky. Ilustrační fotka. Foto: Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody

Aktuálně skončil 7. ročník fotosoutěže Zaostřeno na Jizerky. Představte prosím stručně tento projekt.
Jedná se o fotografickou soutěž pro širokou veřejnost a přihlásit se mohl každý, kdo zaslal nadaci do vyhlášené uzávěrky snímek z Jizerských hor. Fotografie pak hodnotila nejen široká veřejnost na stránkách Libereckého deníku, ale i porota, která vybrala snímky na výstavu a hlavně pak na kalendář Zaostřeno na Jizerky. V říjnu pak proběhne vernisáž zmíněné výstavy, která je následně k vidění ve vybraných obcích nejen Libereckého kraje. Vzniklý kalendář prodáváme a výtěžek putuje na pomoc Jizerským horám. S nápadem přišel již v roce 2011 předseda správní rady nadace František Pelc a od počátku soutěže zaslali fotografové skoro 1 500 snímků.

Jste tedy spokojen s letošním ročníkem? Osobně mám pocit, že zájem rok od roku stoupá.
Stejně jako v minulosti jsem i s letošním ročníkem velice spokojen. Přihlásilo se 61 fotografů, kteří zaslali 212 snímků. Jejich úroveň se dle odborné poroty zvyšuje a z mého pohledu mají její členové každý rok čím dál tím těžší práci vybrat mezi soutěžícími ty nejlepší snímky na výstavu i kalendář.

Kalendář Zaostřeno na Jizerky je tedy volně prodejný. Kde ho mohou zájemci sehnat?
Za sedmiletou historii jsme vydali již na 7 tisíc kalendářů a ty byly rozebrány prakticky do posledního. Jejich roční náklad se od počátku skoro zdvojnásobil a je o ně stále značný zájem. Myslím si, že to může být i tím, že fotografie jsou poutavé a zároveň pestré neb se v kalendáři střídají různí autoři. Prodej bude oficiálně zahájen po říjnové vernisáži výstavy, ale již nyní je mezi lidmi i firmami o kalendář zájem a evidujeme tu již první objednávky. Prodávat ho budeme přes náš web www.nadaceivanadejmala.cz, v listopadu a prosinci v OC Forum Liberec, ve vybraných infocentrech v okolí Jizerských hor, v libereckém knihkupectví Fryč a nově i Neoluxor.

Přibližte čtenáři Nadaci Ivana Dejmala. Čemu se aktuálně věnuje, jaké projekty jsou rozjeté?
Zaměřujeme se na oblast životního prostředí se zvláštním zřetelem na Jizerské hory. Chráníme a obnovujeme přírodní prostředí a motivujeme k tomu i širokou veřejnost. Poskytujeme nezávislou finanční pomoc organizacím i jednotlivcům, jejichž činnost je ve shodě s posláním nadace. Podporujeme projekty na ochranu a obnovu hodnot přírodního a krajinného prostředí. Svou pozornost v současné době zaměřujeme na nápravu vodního režimu v krajině, obnovu stabilních lesních ekosystémů a ochranu cenných přírodních lokalit.

Donedávna se Nadace jmenovala jinak, tuším Nadace pro obnovu a záchranu Jizerských hor. Co vedlo k přejmenování?
Je tomu tak, naše nadace funguje již od roku 1993 a impulzem k jejímu založení byla ekologická katastrofa v Jizerských horách způsobená vysokou imisní zátěží, ale i nevhodným lesním hospodařením. Dříve nebyly na jejich obnovu k dispozici prakticky žádné peníze, jen nadšení zdejších ochranářů a nadace poskytla klíčové finanční prostředky na záchranu a obnovu místních lesů. Postupně, bohudík, docházelo k rozšíření portfolia národních a později i evropských zdrojů využitelných pro revitalizaci místní krajiny. S ohledem na tyto a další skutečnosti správní rada nadace rozhodla o změně názvu a dílčí úpravě našeho cílového poslání. Tím vším neříkáme, že jizerskohorské lesy jsou ve výtečné kondici. Víme, že i v budoucnu jim bude potřebné věnovat zvýšenou míru ochrany.

A proč název Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody? Z prostého důvodu. Ivan Dejmal patří spolu s Bedřichem Moldanem ke klíčovým porevolučním ministrům životního prostředí, kteří položili základní rámce moderního systému ochrany přírody a životního prostředí u nás. Ivan Dejmal navíc stál u zrodu nadace pro Jizerské hory a zásadním způsobem přispěl k budování jejího základního jmění.

Co považujete za největší úspěch Nadace?
Nadace na počátku splnila svou klíčovou úlohu – pomohla iniciovat a realizovat projekty na záchranu, reprodukci a využití původního genofondu lesních dřevin při obnově ekologicky stabilnějších lesů v pohoří. Do opatření na obnovu poškozených lesů a krajiny Jizerských hor jsme postupně věnovali okolo 19 mil. Kč na stovky malých i větších projektů. Podařilo se získat a kompletně zrekonstruovat objekt na Jizerce, ze kterého je dnes funkční středisko ekologické výchovy. Stáli jsme u vzniku projektů, díky kterým se do Jizerských hor podařilo dostat milióny korun na jejich obnovu z fondů Evropské unie, u dalších zase hradíme jejich spolufinancování a díky tomu se je daří úspěšně realizovat. Nadace si též vybudovala solidní základní jmění a je stabilní a funkční organizací.

Můžete přiblížit čtenáři, jak vypadá takový pracovní den v Nadaci?
Práce v nadaci je naštěstí velice pestrá a různorodá. I přesto však hodně času člověk stráví papírováním. Příjemnou vzpruhou pak jsou návštěvy přírody, o kterou pečujeme, kdy člověk s nadšením pozoruje právě realizované, ale i dokončené projekty, které vznikly i díky našemu přispění. Řadu času věnujeme i všem žadatelům, které podporujeme v rámci vyhlášených grantových programů. Důležitá je práce s našimi dárci a nyní nás čeká intenzivní období, které začne vernisáží výstavy a pokračuje prakticky až do konce roku prodejem kalendářů Zaostřeno na Jizerky 2018.

Autor: Jiří Louda

24.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 12 900 Kč

Pomocní pracovníci v zahradnictví POMOCNÝ PRACOVNÍK NA ÚDRŽBU ZAHRAD. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12900 kč, mzda max. 13200 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Práce na 3 měsíce v okrese Liberec., Hlásit se osobně v pátek v době 8.00 až 11.00 hod. v kanceláři v budově Finančního úřadu, 6. patro kanc. č. 604, ul. 1. máje 97/25, Liberec III, popř. předem telefonicky v pondělí až pátek od 8.00 do 13.00 hod... Pracoviště: Darostav s.r.o.-001, 1. máje, č.p. 97, 460 07 Liberec 7. Informace: Mykhaylo Danylych, +420 605 900 009.

Výroba - Výroba Elektromechanik elektrických zařízení 27 000 Kč

Elektromechanici elektrických zařízení (kromě zařízení v dopravních prostředcích) ELEKTROMECHANIK (opravář a seřizovač fixní údržby). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 27000 kč, mzda max. 37000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Podmínky: vyučen v oboru elektromechanik pro stroje a zařízení, platná vyhláška č. 50, praxe v oboru.. Pracoviště: Mocca, spol. s r.o.-001, Ruprechtická, č.p. 848, 460 01 Liberec 1. Informace: Hana Černošová, +420 733 619 839.

Výroba - Výroba Strojní inženýři projektanti, konstruktéři 25 000 Kč

Inženýři elektrotechnici a energetici projektanti, konstruktéři KONSTRUKTÉR/PROJEKTANT ELEKTRO - NÁVRH ROZVADĚČŮ V PROGRAMU E-PLAN. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Po nástupu do zaměstnání je plánováno zaškolení v Německu (Osnabrück) v délce trvání 6-12 měsíců. Je proto nutná znalost alespoň AJ na konverzační úrovni. Znalost NJ výhodou., Vzdělání VŠ, vyšší odborné nebo SŠ, Zaměstnanecké výhody: mobilní telefon, stravenky, Hlásit se e-mailem nebo telefonicky v pracovní dny od 8.30 hod. do 16.00 hod., osobně jen po předchozí dohodě.. Pracoviště: Diosna cs, s.r.o.-002, Barvířská, č.p. 125, 460 07 Liberec 7. Informace: Jiří Konvalinka, +420 485 106 789.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 23 000 Kč

Pomocní skladníci EXPEDIENT/KA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, Příprava pekařských výrobků k expedici, Požadujeme:, Pečlivost a zodpovědnost, Flexibilita, Vhodné i pro absolventy, Pracovní doba:, Stálá odpolední směna 11:00 - 20:00 hod, Práce o víkendech, Mzda: 23.000,- až 25.000,-, Nabízíme:, 5 týdnů dovolené, Roční bonus za docházku 10.000,-, Stabilizační bonus 2.000,. až 5.000,-, Závodní stravovaní nebo stravenky v hodnotě 109,-, Zvýhodněný prodej pečiva vlastní produkce, Pracovní poměr na dobu určitou 1 rok, Hlásit se e-mailem.. Pracoviště: United bakeries a.s.-002, Rochlická, č.p. 1107, 463 11 Liberec 30. Informace: Taťána Loosová, +420 482 427 730.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Herec Václav Helšus vstoupil do liberecké síně slávy.

Herec Václav Helšus vstoupil do liberecké síně slávy

Obviněný Rumun Marius Vasilica Ailieseie při jednání u krajského soudu v Liberci. Muž je obžalován z vraždy čtyřiadvacetileté Ukrajinky.
4

Klíčovým důkazem je provaz. Údajnému vrahovi mladé ženy hrozí výjimečný trest

Smrt posledního nosorožce bílého a hromadné venčení za Marleyho: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 20. února 2018.

FOTO: Liberec uhájil domácí arénu a srovnal účty!

Liberec – Liberečtí hokejisté ve svízelné situaci obstáli a přetěžký úkol zvládli na jedničku. Bílí Tygři neztratili na domácím ledě ani jeden zápas a čtvrtfinálovou sérii s Hradcem srovnali na 2:2.

Zloděj se vloupal do dvou aut. Napáchal škodu 23.000 korun

Liberec – Hned dvě auta stihl během jedné noci vykrást neznámý zloděj v liberecké čtvrti Kristiánov.

Volejbalové play off: Liberec se rozjížděl pomalu, Ústí podalo bezkrevný výkon

Severní Čechy – Největší aspiranti na volejbalový titul vystoupili do play-off vítězně. Obhájci trofeje z Českých Budějovic v úvodním čtvrtfinále převálcovali Ústí nad Labem 3:0 a liberecká Dukla ztratila doma s Ostravou jen jeden set. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT