Je skromný. O tom, co dokázal, ani nechce příliš mluvit. Josef Kučera přitom před rozbouřeným vodním živlem zachránil 216 lidí. Na lopatě bagru!

Celý den pro něj byl velmi hektický. A přitom začal tak normálně. V Chrastavě totiž opravoval kanalizaci. Jako každý den. Pak to přišlo. „Bylo to rychlé, ani jsem nestihl moc přemýšlet,“ říká. Po celý den potom vozil lidi ze zaplavených míst do bezpečí. „Někde byl přes metr vody,“ vzpomíná hrdina.

Ano, hrdina. Tak si ho váží v Chrastavě. „Ani největší slova díků nevyjádří, co tento opravdu pan hrdina pro nás udělal,“ popisuje starosta Chrastavy Michael Canov.

Starosta nejprve bagristu nemohl vypátrat. „Kolovaly tu úplně legendy o muži, který zachránil stovky lidí a pak se vypařil. Nakonec se mi ho ale podařilo vypátrat,“ pokračuje Canov již s úsměvem. Kučera ale na tom, co udělal, nevidí nic zvláštního. „Prostě jsem tam byl ve chvíli, kdy bylo třeba,“ povídá.

Stačilo málo a nezachránil by nikoho. Jeho šéf mu totiž nařídil odvézt bagr do bezpečí před velkou vodou. „Ale nakonec to nedopadlo, když jsem viděl všechny ty lidi, jak na střechách zoufale křičí, ani nic jiného udělat nešlo,“ vpomíná.

Na lopatu bagru se mu vešlo až osm lidí. „Vozil jsem všechny. Staré, mladé, i kojence,“ popisuje. Zachraňoval je z míst, kam se dostal jen vrtulník. A on se svým bagrem. „Je to neuvěřitelné, co dokázal. Všichni jsme mu neskonale vděční,“ říká za všechny zachráněné Milan Filip. I on se projel na lžíci bagru. „Teď už to člověk vidí s nadhledem, ale tenkrát jsme se opravdu báli a záchrana přišla na poslední chvíli,“ popisuje.

„Když jsem viděl všechny ty lidi, jak na střechách a v zatopených domech zoufale křičí, tak ani nic jiného udělat nešlo. Musel jet na pomoci.“ Josef Kučera, bagrista

A co dělá chrastavský hrdina teď? Opravuje kanalizaci. Se svým bagrem. „Normálně pokračujeme, co jiného?“ vyhrkne. Nad zájmem médií mávne rukou. „Jak rychle to přišlo, tak rychle to zas odejde,“ myslí si.

ČÍSLO DNE: 216
Tolik mužů, žen a dětí zachránil na lžíci svého bagru Josef Kučera z Liberce při srpnových povodních v Chrastavě.