"Je to pro nás šok, jezdíme sem pravidelně, ale teď jsme přijeli po delší době a chata je celá pryč. Ptali jsme se, co tady místo ní bude a prý nějaký wellness hotel. To, je sice fajn, že se zvýší pohodlí, ale už to nikdy nebude na Smědavě jako dřív," řekl Deníku Jan Kořínek, který přijel do hor s rodinou.

Dělníci chatu z roku 1935, kdy byla znovu postavena, potom co původní stavení vyhořelo, rozebírají už několik týdnů. Nejprve šla dolů střecha a dřevěná konstrukce a obložení. Tento týden se do budovy začal zakusovat bagr, který ji fakticky srovnal se zemí. Nákladní auta, která odváží suť a zbytky chaty, se tu střídají velice rychle. "Říkala jsem si, kam ty náklaďáky míří, když jsme je potkávali cestou z Hejnice. Potom, co jsme dorazili nahoru, mi to došlo. Když jsem viděla bagr, jak nabírá zbytky chaty, kam jsme desítky let chodili, bylo mi z toho do pláče," popsala své pocity Markéta Kopalová z Liberce, která v sobotu dorazila do Jizerských hor s kamarádkami.

Protest v Lucemburku.
Horníci z Turówa protestují v Lucemburku před soudem i českou ambasádou

Chata Smědava patří Jindřichu Řehákovi. Kromě Smědavy mu patří i hotel Antonie ve Frýdlantu a hotel Montania, dříve Darré, u přehrady Souš. Soukromý vlastník má povolení od ochranářů i stavebních úřadů. Okolním obcím, stejně jako některým turistům, se ale nové plány nelíbí a je jim líto historické chaty. „Podobu prvních pohledů zvenku jsem viděl, bude to jiný typ stavby než současná, ale také jiný typ než avizovaná vizualizace z minulých let,“ řekl už dříve Deníku hejnický starosta Jaroslav Demčák. „Původní plány, jak tam udělat nevkusné monstrum, se naštěstí trochu změnily,“ dodal starosta.