Stoleté buky musí k zemi, aby se nový druh kůrovce nerozšířil na další stromy v areálu ZOO nebo v nedalekých lesích. Fakt, že jde o druh kůrovce, který napadá většinou smrkové dřeviny, byla pro liberecké odborníky novinkou a překvapením zároveň. Lucie Sládková z libereckého magistrátu uvedla, že tento nový druh kůrovce, který se v ČR objevil teprve před pěti lety, napadá listnaté dřeviny, které od koruny začnou rychle usychat.

Podle ředitele liberecké zoo Davida Nejedla se už potvrdilo napadení kůrovce listnatých stromů v areálu zahrady. „Bohužel musím potvrdit, že popsané příznaky odpovídají stavu několika buků v areálu zoologické zahrady. Jeden buk už jsme pokáceli loni na podzim. Další dva stromy v horní části zahrady začaly od špičky odsychat. Provedli jsme tak ořez, aby to na někoho nespadlo, protože se buky nacházejí blízko návštěvnické stezky,“ vysvětlil minulý týden Nejedlo Deníku.

Kácení buků

Zdroj: Vodsedalek Petr

Brzy se začne kácet také v parku na libereckém sídlišti v Rochlici, ale ne kvůli kůrovci. „Do konce měsíce března dojde k pokácení dvanácti stromů, které jsou na hranici své životnosti a ohrožují své okolí. Jedná se o odumírající jedince s rozsáhlými dutinami, nebo vychýlené z osy růstu, s tlakovým větvením, které např. konkurují okolním zdravým dřevinám a brání tak jejich dalšímu zdárnému vývoji,“ vysvětlila vedoucí odboru Ekologie Lucie Sládková.