Přehlídka veteránů, nových aut malosériové výroby či vozů se zajímavou historií. Takový pohled nabídne Liberečanům až do neděle 7. srpna výroční sraz, na který se sjeli majitelé vozu Mercedes-Benz. „Letos uplynulo 150. výročí od narození Theodora von Liebiega a zároveň uběhlo 120 let od prvního výjezdu motorovým vozem na Ještěd,“ osvětlil organizátor srazu Josef Holický, proč si vybrali zrovna Liberec.

Na sto třicet účastníků automobilové události se začalo sjíždět už v pátek 5. srpna ke Grandhotelu Zlatý lev, který se stal centrálním místem. Během sobotní spanilé jízdy projeli řidiči bývalými Libereckými výstavními trhy, Kryštofovým údolím či kolem zámku Sychrov. Zavítali i k dolu Turów a projeli přes Rašovku Českým středohořím. Součástí programu byly i soutěže.

„První jízda byla bez mapy, ale podle itineráře rallyového typu v délce přibližně 150 kilometrů. Takže už jen to, že posádka nezabloudila, představovalo výhru samo o sobě. Čtyři kontrolní stanoviště zase prověřili teoretické znalosti soutěžících,“ přiblížil program Holický. Nechyběla ani soutěž o nejhezčí vůz jednotlivých kategorií a soutěž v eleganci posádek. „Poklonil bych se nejstaršímu účastníkovu, který má už osm křížků dávno na krku, a stále aktivně jezdí se svým také velmi starým krásným Mercedesem,“ dodal.

Zámecká noc proběhla v pátek 5. srpna a návštěvníci si prohlédli Zámek Svijany i v době, kdy bývá veřejnosti nepřístupný.
FOTO: Zámek Svijany ožil netradičně i v noci

Sobotní program zpestří účastníkům srazu slavnostní večer v libereckém secesním hotelu. Podle ředitelky Grandhotelu Zlatý lev byl prý Johann Liebieg stálým hostem hostince Zlatý lev, což byl předchůdce současného grandhotelu, a nechal si od něj až ke svému domu postavit pouliční petrolejové osvětlení.

„Když organizátoři akce přišli s dotazem na možnost zorganizovat sraz v našem hotelu, snažili jsme se najít ideální řešení na všechny požadavky a akce mohla proběhnout. Rozhodně to je hezké spojení krásy historické budovy hotelu a elegantních čtyřkolých veteránů,“ podotkla Věra Hrazdirová s tím, že 11. září proběhne Den otevřených dveří při příležitosti Dnů evropského dědictví.

V neděli se majitelé aut vydají na procházku městem a čeká je prohlídka radnice a vyhlídkové věže. Jak přiznal samotný organizátor, nejvíce komplikací přineslo samotné naplánování a načasování jednotlivých etap. „Chtěl jsem tento sraz udělat co nejpohodlnější pro všechny, kteří se toho budou účastnit jak v roli účastníků, tak v roli pořádajících partnerů,“ zdůraznil Holický.

Libereckým busker a písničkář Cigarette Pillowbag spolu s kapelou ve čtvrtek 4. srpna rozezněl tóny Pražskou ulici.
FOTO, VIDEO: Pouliční umění oživilo libereckou ulici, potěšilo kolemjdoucí

Klub Mercedes-Benz vznikl v roce 1963, řadí se tak mezi pět nejstarších současných Mercedes-Benz klubů na světě a vůbec nejstarší klub tohoto typu na evropské pevnině. Příští rok tak oslaví své 60. výročí vzniku při výročním srazu v Praze velkolepou spanilou jízdou. Ročně v klubu organizují pět samostatných akcí, pořádají klubové zájezdy do Stuttgartu a na velké veteránistické veletrhy v Evropě.

„Poslední velkou akcí je podzimní sraz na jižní Moravě nesoucí název Vinobraní s Mercedesy. Těší se velké oblibě závodníků všech generací,“ informoval viceprezident klubu Pavol Vávra, který prostřednictvím své testovací komise také testuje veteránské vozy na historickou původnost. 

Klub je též uznán mateřskou automobilkou Mercedes-Benz AG jako oficiální klub značky v České republice. Členové klubu tak mají právo na vystavení mezinárodní Mercedes-Benz ClubCard. „Současně probíhá dlouholetá spolupráce se zastoupením značky Mercedes-Benz v České republice,“ dodal Vávra.