Architektonický klenot sedmdesátých let minulého století nakonec šel k zemi, když se do něj v březnu 2009 zakously bagry. Obchodní dům Ještěd, obdivovaná i zatracovaná stavba podle návrhu Karla Hubáčka a Miroslava Masáka, patřil se svou prodejní plochou 8 000 metrů čtverečních k největším budovám svého druhu v zemi. Zajímavé bylo také barevné řešení vnějšího pláště, které tvořil tmavohnědý plášť z ocelového plechu s atmofixovým povrchem a jasně žlutými charakteristickými dlaždičkami.

Plánovaná demolice tehdy rozproudila vášně a objevily se i snahy o její záchranu, respektive žádosti o zařazení stavby mezi kulturní památky, všechny ale skončily neúspěchem. Kdyby byla některá z žádostí úspěšná, OD Ještěd by se zbourat nemohl. Zastánci objektu po neúspěšných žádostech o zařazení OD Ještěd mezi památky ještě loni zaslali podnět na prošetření celé kauzy ombudsmanovi, který měl prověřit, zda dotčené úřady nepochybily. Veřejnému ochránci práv Otakaru Motejlovi sice vadilo, že ministerstvo bez patřičného zdůvodnění zamítlo žádost o vyhlášení Tesca jako kulturní památky, a částečně zkritizoval i Stavební úřad města Liberce, na konečném rozhodnutí to však nic nezměnilo.

Příběh bývalého obchodního domu předložil ve své knize Už nejdu do Ještědu zachytil liberecký fotograf Jiří Jiroutek. „Místo nejen pro nákupy, ale také místo setkávání, bloumání a prohlížení výkladních skříní, tak si pamatuji obchodní dům Ještěd. Budova se žlutým keramickým obkladem v šedi okolní zástavby byla jedním z atributů Liberce,“ řekl v minulosti.

Bývalá restaurace Březová alej, stav objektu k 10. březnu 2024.
Místo piva stavební materiál. Zánik Břízy před 3 lety narušil letitou historii

Bývalá ikona inspirovala i Tomáše Forejta, který vytvořil 3D model obchodnímu domu Ještěd. Tvoří ho bezmála dvě stě dílků, které podle vystřihovánky ve 3D programu vymodeloval do 3D podoby. Podle něj byl bývalý obchoďák architektonicky výjimečnou budovou, která si takový konec nezasloužila. Dodnes lituje, že ho nenapadlo odnést si na památku cihličku. A má nějaké vzpomínky spojené s obchodním domem? „Když ho otevřeli, zabloudil jsem tam a museli vyvolávat maminku, ať si mě vyzvedne. A táta chodil do místní rybárny kupovat hejky a pak je doma smažil,“ svěřil se Tomáš Forejt.

Na místě po zbouraném OD Ještěd vyrostlo během jediného roku podle návrhu architekta Radima Kousala OC Forum. Otevřeno bylo 23. září 2010. Investorem bylo Tesco. Výstavba OC Forum v Liberci stála 1,7 miliardy korun.