Jiří Hořavka a Ondřej Beneš z libereckého studia _Stroy v dnešních dnech vdechují život navrhnutému vizuálu. Vybaveni teplým oblečením a plechovkami se zhostili role sprejerů, aby oživili šedivou proluku nacházející se poblíž centra města. „Sklo je naší minulostí, přítomností i budoucností. Vybrali jsme motiv, který je parafrází starodávného symbolu uroboros, nekonečnosti. Jedná se o motiv drak, který taví sám sobě ocas. Sklo, když se rozbije, tak se dá roztavit a znovu použít. To je jádro celého motivu,“ řekl Deníku Jiří Hořavka s tím, že tento originální mural art inspirovalo sklářství.

Bájné zvíře chrlí oheň, kterým si samo taví třpytivý ocas a tím říká, že sklo je věčné. „Téma draka nás nadchlo, přesně splňuje naše představy. Jsem také velmi rád, že velkoplošná nástěnná malba draka je umístěna v centru Liberce. Projekt realizujeme ve spolupráci se společností Preciosa, která Křišťálové údolí a související aktivity dlouhodobě podporuje a rozvíjí,“ informoval ředitel projektu Křišťálové údolí a zároveň pořadatel festivalu David Pastva.

S tvorbou začali už v neděli v noci, kdy budovu nasvítili projekcemi a od pondělního rána sprejují. Pokud vše půjde dobře, budou moci lidé obdivovat hotovou malbu už ve středu 5. dubna večer. Malba má přibližně 95 metrů čtverečních, průměr kruhu je jedenáct metrů. Padne ji za oběť přibližně 120 půllitrových barevných sprejů. „Snažíme se dělat takové první vlaštovky. Takových proluk, kde jsou slepá čela budov, je ve městě relativně hodně. V nejbližší době by se v umělecké plátno měla změnit i Linserka,“ podotkl Hořavka.

Samotný Liberec tak v létě zaplaví draci. Jeden ožije v květnu díky animaci během dalšího ročníku Anifilmu. Poté bude silueta draka provázet celý Týden Křišťálového údolí na všech plakátech a pozvánkách. Jeho první ročník proběhl loni v létě a setkal se s velkým úspěchem. Ukázal historii a tradici sklářského řemesla i na netradičních místech a součástí bylo i odhalení nebeského žebříku vrcholícího v obloze skleněných mraků. Nechyběly ani módní přehlídky. Velký letní festival Crystal Valley Week nabídne opět živé ukázky výroby skla přímo v centru Liberce, skleněné instalace v ulicích, výstavy, speciální křišťálový trh, hudbu i zábavu. V kavárně Pošta budou k vidění společné práce designérů a sklářů. Půjde mimo jiné o díla Petr Novotného, Miroslava Liederhause a Petra Kuchty. „Chceme nově více prezentovat bižuterní výrobu. Určitě budeme dále pracovat s tématem móda a opět nebude chybět propojení s dalšími uměleckými směry,“ dodal Pastva.