V rámci zápisu do mateřské školy loni v květnu muselo být odmítnuto 28 dětí, z toho 17 případů byly děti, kterým ještě do 1. 9. 2022 nebyly tři roky a ze zákona nárok na přijetí neměly, dalších 11 dětí byly děti, které nemají ve Frýdlantu trvalý pobyt. „Zastupitelstvo města se rozhodlo podpořit rodiny s dětmi, aby mohli rodiče nastoupit do práce s vědomím, že je o jejich děti dobře postaráno, a schválilo rozšíření stávající kapacity školky o jednu plnohodnotnou třídu,“ sdělil místostarosta Frýdlantu Jiří Stodůlka.

Kapacita nové třídy mateřské školy je 24 dětí, o které se se starají dvě učitelky. Děti budou při pobytu venku využívat hřiště mateřské školy v Bělíkově ulici v podstatě naproti přes ulici a také Rákosníčkova hřiště, hřiště s umělou trávou v bezprostředním sousedství a areálu lesoparku Střelnice.

„Stravovat se budou ve školní jídelně ZŠ Bělíkova, obědy budeme dovážet z pracoviště MŠ Sídlištní. Přesnídávky a svačiny bude připravovat přímo v provozních prostorách nové třídy školky kuchařka, která je součástí týmu a bude zajišťovat i úklid,“ podotkl ředitel ZŠ, ZUŠ a MŠ Frýdlant Petr Kozlovský s tím, že nové oddělení nese název Liščata.

Ilustrační foto.
Ve Frýdlantu pokračuje péče o stromy, zahrnuje i novou výsadbu

Samotnému otevření předcházela částečná rekonstrukce prostor, ve které třída sídlí. Byla zde částečně upravena elektroinstalace a vodoinstalace, položena nová podlahová krytina, všechny prostory byly vymalovány.

„Pořídili jsme také nový nábytek a kompletní vybavení, které je pro provoz mateřské školy potřeba, včetně hraček. Úpravou prošly stávající toalety s umývárnou,“ řekl Kozlovský. Celkem přišla příprava prostor před zahájením povozu nové třídy mateřské školky městský rozpočet na 1 milion a 500 tisíc korun.

„Naším cílem je, aby byl projekt nové třídy mateřské školy trvale udržitelný, aby se školka o tuto třídu rozšířila nastálo. Kde bude ale nakonec nastálo sídlit, bude nejpozději do dvou let rozhodovat zastupitelstvo města. Variant je několik,“ doplnil frýdlantský starosta Dan Ramzer.