Městský park ve Frýdlantu v těchto dnech ožil sochařským sympoziem, jehož výsledkem budou tři nové dřevěné sochy. Na jejich tvorbě se podílí akademická sochařka Martina Klouzová Niubó, malíř a sochař Michal ‚Micl‘ Novotný a umělecký řezbář Jaromír Dědek. Nové sochy nahradí původní, které byly po zimě ve špatném technickém stavu.

„Protože se jedná o sochy v okolí dětského hřiště, jejich podoba vzešla z dětské výtvarné soutěže, do které byly zapojeny základní školy a základní umělecké školy z výběžku,“ sdělil radní města Frýdlant a jeden z autorů myšlenky na sochy v parku a soutěže Jan Hlávka.

Vyhlášená výtvarná soutěž pro děti o nejlepší návrh na sochu se setkala se velkým ohlasem, sešlo se 310 návrhů. Práce posuzovali akademická sochařka Martina Klouzová Niubó a malíř a sochař Michal Novotný. Ti se při výběru soch řídili jak možnostmi materiálu, tak se snažili vybrat ty návrhy, které mají nejen výtvarnou kvalitu, ale reprezentují také většinu ostatních návrhů.

Odchované mládě orlosupa bradatého v liberecké zoo bylo vypuštěno do přírody.
Odchované mládě orlosupa bradatého v liberecké zoo bylo vypuštěno do přírody

„Do užšího výběru postoupilo přes 60 návrhů, které si všechny zaslouží čestné uznání. A bylo opravdu těžké, vybrat pouze tři. Nakonec jsme vybrali žirafu od Jany Kopecké, sedícího černožlutého králíka od Kateřiny Sojkové, rybu s kloboukem od Agáty Prýlové a divnoauto od Kryštofa Malého,“ informovala Klouzová Niubó.

Sochy budou vytvořené z dubového masivu a budou barevné. „Žirafa a sedící černožlutý králík budou samostatné sochy, třetí sochu jsme pak vytvořili spojením dvou samostatných návrhů – divnoauta a ryby s kloboukem. Tak, aby socha zastupovala jak příznivce dopravních prostředků, tak i zvířat,“ doplnila sochařka.

Zájemci se mohou přijít podívat na tvorbu soch naživo. Na místě jsou k vidění i modely vybraných návrhů. Samotné slavnostní odhalení soch se uskuteční v sobotu 3. června za účasti umělců, organizátorů a starosty města Dana Ramzera. „Autorům vybraných návrhů budou předána čestná uznání a drobné ceny. Pro děti i dospělé je připraveno občerstvení. Akci zakončí pohádka Honza Pták od divadla Damúza,“ dodal Hlávka.