Trať hlavního závodu byla dlouhá zhruba 3,9 kilometru a zahrnovala jak krkolomná stoupání, tak i seběhy. V cíli na závodníky kromě dobrého pocitu čekalo drobné občerstvení. První tři závodníci a závodnice v každé kategorii obdrželi zaslouženou odměnu.

Samotný závod na začátku vznikl jako běh pro pár sportovních kamarádů, aby vzájemně poměřili své síly. Postupně začali závod trochu víc propagovat a v roce 2018 zaznamenali rekordní účast. „O tom, že proběhne jubilejní ročník, se nám ani nesnilo. Nyní chodí celé rodiny s dětmi a všichni závodí, což je skvělé,“ řekl za organizátory Jan Schulhof.

Mattoni Liberec Nature Run 2021.
Pot, dřina i čirá radost. Běžci si už počtvrté vychutnali krásy Jizerských hor

Ten si stále vybavuje první ročník, během kterého se sešlo třicet závodníků a vítězem se stal Vít Pavlišta. Vyhrál grilované kuře, které si sám donesl a jako trofej dostal vyšroubovaný lustr z chodby naší běžecké klubovny. „V té době jsme vůbec nepořádali závody pro děti, což je oproti současnosti veliká změna. Nyní to bereme jako stejně důležitou součást našeho závodu,“ dodal Schulhof.

Závod si nadále zachovává přátelskou atmosféru, stejnou trasu a startovné. S příštím, tedy 11. ročníkem, se pojí velká očekávání. „Chceme dosáhnout mety 200 lidí na startu, pokud to nebude, tak složím funkci a pokud se nám sejde víc než 200, tak myslím, že ještě nějakých 50 ročníků bychom mohli zvládnout uspořádat,“ dodal se smíchem Jan Schulhof.