Práce v úseku mezi křižovatkami s ulicemi U Potůčku a Mostecká totiž provázejí komplikace. Jednou z nich bylo například skalní podloží, které se muselo nečekaně odfrézovat, čímž se stavba prodloužila. Lidé si ale stěžovali také na to, že řadu dnů na stavbě vůbec nikdo nepracoval.

Před několika dny už tu konečně skončila oprava inženýrských sítí. Ulice ale zůstala i nadále rozkopaná a řidiči tu dále stojí v kolonách před semafory, ačkoli tu nikdo nepracuje. Čeká se totiž, až staveniště převezme firma, která zde vybuduje nový povrch.

„Zhotovitel si ho převezme příští týden v pondělí,“ uvedl David Novotný z majetkového odboru libereckého magistrátu. Práce by měly trvat dalších 12 týdnů, v úseku zůstane stávající kyvadlový provoz řízený semafory. „Úplná uzavírka bude jen v řádech hodin během celoplošné pokládky povrchu, tu ale předpokládáme během víkendu,“ dodal Novotný.

Jaroslav Barták u soudu. Ilustrační foto.
Kauza Jaroslava Bartáka pokračuje. Měl plánovat z vězení únosy a vraždy lidí

V dalších týdnech tak v úseku kromě nového povrchu přibude také cyklopruh nebo nové veřejné osvětlení. Posune se i autobusová zastávka.

Práce až do konce června probíhaly na základě dodatku k původní smlouvě, město tak po firmě nemůže vymáhat žádné sankce. „Je zarážející, že práce na tak krátkém úseku trvají jeden rok. Chybou je, že smlouvy podepsané za minulého vedení města byly moc velkorysé,“ řekl liberecký primátor Jaroslav Zámečník.

Podle primátora bude město v budoucnu chtít podobné stavby s plynárenskými či vodárenskými společnostmi ošetřit jako zábor veřejného prostranství. „Při zdržení za něj budou muset platit více,“ nastínil Zámečník.

Průtahy na stavbě nelibě nesou nejen řidiči aut či cestující v autobusech, ale také zdejší podnikatelé. „Spousta lidí, kteří si potřebují koupit něco jen rychle, se sem vůbec nevydá, protože stráví 15 minut na světlech. Tržby nám to zhoršilo asi o 20 procent,“ řekl už v lednu Deníku vedoucí tamní prodejny s rybářskými potřebami Jan Hubka.

Vychází nový týdeník!
Nový Týdeník Liberecko: O zoo v Česku i programech pro děti v přírodě

Podle Zámečníka ale město komplikovanou situaci místním podnikatelům ani obyvatelům nijak kompenzovat neplánuje.

„Jedinou kompenzací je to, že budou mít zanedlouho před svým obchodem krásnou novou komunikaci,“ připomněl primátor Zámečník.

Pokud už teď půjde vše podle plánu, oprava bude dokončena do konce října. Pak už by si řidiči i podnikatelé měli od oprav v ulici konečně oddychnout. „V příštím roce se budou opravovat mosty na průtahu a objízdná trasa bude vedena právě tudy,“ vysvětlil Novotný.