„Nedávno jsem nevěřícně koukal, jak se uprostřed sjezdovky zničehonic objevila rodinka s dětmi a začali stavět sněhuláka. Je to stejné, jako by poslali děti hrát si na rušnou křižovatku, navíc na sjezdovce vyvrtali díru, ve které se někdo mohl ošklivě zranit,“ popsal jeden z učitelů lyžařské školy.

O tom, že úrazů na horách přibývá, svědčí i statistika horské služby. Jen od začátku letošního roku musela v oblasti od Ještědského hřebene po rozmezí Jizerských hor a Krkonoš zasahovat u více než 450 úrazů. „Denně jich řešíme kolem osmi až deseti,“ potvrdil náčelník HS Jizerské hory René Mašín.

Neznalost pravidel 

Někteří se zranili sami, když na sjezdovce, ale třeba i v běžecké stopě přecenili své síly. Terminologií dopravních policistů „nepřizpůsobili rychlost jízdy povrchu vozovky“. Přibývá ale i případů, kdy stejně jako na silnici zaviní nehodu někdo jiný. Důvodem je nejen nedodržování, ale často i neznalost základního desatera Mezinárodní lyžařské federace. Přestože na ně upozorňuje provozní řád jednotlivých areálů a lidé je mají ve frontě na vlek přímo před očima, řada z nich je často jen tuší. I to byl důvod, proč se ve středu vydali na Tanvaldský Špičák policisté.

Muži v uniformách budili zvědavost i respekt. Jejich mise naštěstí skončila v několika případech jen domluvou. „Stejně jako dohlížíme na fotbalové nebo hokejové zápasy, byli jsme i tady požádáni o spolupráci, abychom pomohli zvýšit bezpečnost,“ vysvětlil náměstek krajského ředitele, Pavel Bartoš. „Je třeba si uvědomit, že stejně jako na silnicích nebo vodních cestách se i na sjezdovkách musí dodržovat pravidla „provozu“. Dnes jsme tu hlavně kvůli osvětě, ne kvůli pokutám,“ dodal. A ty mohou být pěkně vysoké. Ve správním řízení, které příslušné obce vedou s viníkem z podnětu policie, až 10 tisíc korun.

Ve středu se ale chovali všichni lyžaři téměř vzorně. Možná to bylo i deštěm, který na sjezdovce smáčel jen pár nejotrlejších. Patřila mezi ně i skupinka z Moravy. Pravidla znali. „Nepít alkohol, dodržovat pravidla, abychom nezranili jiného lyžaře, používání helmy, a když jsou i výstražné prvky, je to optimální. A když zastavíme a znovu se rozjíždíme, rozhlédneme se, jako bychom vjížděli na silnici,“ sypal ze sebe Bruno Němec z Dolních Kounic. Dostává pochvalu a odchází ke zmoklým sedačkám lanovky.

„Žádná nebezpečná jízda se zatím nekonala, jen jsme upozornili pár snowboardistů, kteří si rádi sedají uprostřed sjezdovky a jsou nebezpečím pro přijíždějící lyžaře,“ popsal Miloš Veselý který v úloze hlídky sjížděl kopec. Kdyby svítilo sluníčko a policie byla v nedohlednu, bylo by to podle vlekařů jiné.

Ke zmíněnému desateru patří i chování při úrazech. Kromě povinného poskytnutí první pomoci k nim patří i prokázání totožnosti pro viníka nehody. A to bývá poslední dobou kámen úrazu. Stejně jako na silnicích se najdou lidé, kteří někoho srazí a od nehody ujedou. „Vzhledem k tomu, že se na sjezdovkách pohybují lidé z celé ČR a dokonce i Evropy, je pak velký problém je najít. Případy se totiž už neřeší jako přestupek, ale v případě těžkého úrazu jako trestní odpovědnost a stíhání,“ upozornil náměstek policejního ředitele Pavel Bartoš.

Jen tento měsíc řešila policie hned dva vážné případy. První se stal 8. února v Rokytnici v areálu Horní Domky, kde sražený lyžař skončil s těžkým zraněním v nemocnici. „I když byl viník požádán okolními lyžaři k prokázání totožnosti, ujel. Případ řešíme jako ublížení na zdraví z nedbalosti,“ potvrdila policejní mluvčí Vladimíra Šrýtrová. K druhému vážnému zranění vyjížděla policie jen pár dní poté, také v Rokytnici nad Jizerou, kde dospělý lyžař srazil a těžce zranil třináctiletého chlapce.

Vysoké pokuty

Na pozornost a ohleduplnost bude apelovat i horská služba tuto sobotu v areálu Severák. Kromě ukázky techniky, díky níž transportují zraněné lyžaře ze sjezdovek či běžeckých tratí, chtějí lidem znovu připomínat pravidla bezpečného lyžování. Jejich znalost se může hodit i v zahraničí. Například v Rakousku za jejich porušení zaplatíte 30 eur.