Předpovědi meteorologů se vyplnily a od nedělního odpoledne museli hasiči v souvislosti s deštěm a vichrem řešit v Libereckém kraji kolem dvou set událostí. Nejčastěji se jednalo o polámané či vyvrácené stromy, které padaly nejen na silnice, ale také na rodinné domy. Jen v Liberci museli hasiči vyjíždět k třem takovým situacím. Silný vítr poškodil také elektrické vedení a podle mluvčí ČEZ Soni Holingerové se bez proudu ocitly tisíce lidí.

K prvním událostem vyrazili hasiči už v neděli kolem 15. hodiny. „Nejdříve řešili ucpané kanalizace a následné zatopení prostor v objektech. Pomocí čerpadel odčerpávali také několik sklepních prostor, které se vlivem deště začaly plnit vodou,“ popsala mluvčí krajských hasičů Lucie Hložková.

Situace kulminovala kolem 20. hodiny večer, kdy začaly padat stromy na komunikace, dráty elektrického vedení i domy. „V Liberci ve Vojanově ulici spadl strom na rodinný dům. Hasiči strom pomocí výškové techniky zajistili a pilami rozřezali. Strom uvěznil také obyvatele domu v Hanychovské ulici, kde spadl přes vchod. Hasiči místo události zajistili, ale kvůli nedostupné technice museli odstranění stromu řešit až během dne,“ dodala mluvčí.

Osmimetrový strom spadl také na dům ve Vesci. „Všechny události se obešly bez zranění,“ upozornila mluvčí. Vyjet museli hasiči i do Paceřic na Turnovsku, kde se na silnici I/35 ve směru na Turnov převrátil návěs nákladního automobilu.

„Návěs hasiči pomocí navijáku převrátili zpět na komunikaci a asistovali při přepravě do bezpečného místa mimo komunikaci. Po celou dobu zásahu byla komunikace uzavřena,“ informovala mluvčí hasičů Lucie Hložková.

Kromě toho museli hasiči řešit také několik případů stržených nebo částečně uvolněných střech domů a objektů, které museli zabezpečit pomocí výškové techniky.

Vichr také zastavoval vlaky. Spadlé stromy komplikovaly provoz například na trati mezi Libercem a Jabloncem nebo Frýdlantem a Višňovou. V Dobřanech na Českolipsku najel vlak na spadlou větev v kolejišti, která poškodila jedoucí soupravu. „Souprava tak nemohla pokračovat v jízdě. Ve vlaku cestovalo 30 cestujících, pro které byla dopravcem zajištěna náhradní přeprava,“ upřesnila mluvčí hasičů.

K obnovení dodávek elektrického proudu docházelo během dne. „V 10 hodin dopoledne bylo v Libereckém kraji bez elektřiny na 2500 odběrných míst, po poledni to už bylo o tisíc méně,“ přiblížila mluvčí ČEZ Soňa Holingerová.