„Povodeň objekt zcela umrtvila, a protože tady nebyly žádné veřejné služby, památkáři nám ho nedovolili zbourat. Museli jsme proto hledat jeho využití,“ vysvětlil starosta Frýdlantu Dan Ramzer.

Poničená budova v centru města stála bezprizorně dlouhých sedm let. Město totiž na její opravu nedostalo po povodních dotace. „Následky povodní, co se týče věcí, na které jsme dostali dotace, máme víceméně vyřešeny. To, na co jsme je nedostali, řešíme v průběhu času. Přesně to je případ centra. Museli jsme čekat sedm let, než jsme sehnali peníze,“ uvedl Ramzer.

Jako vhodné řešení se proto nabídlo umístit do budovy sociální služby. Díky projektu „Podpora rozvoje sociálních služeb“ získal Frýdlant od EU 14,3 milionu korun. „Momentálně nemáme peníze na to, abychom budovu opravili z městského rozpočtu. Objekt jsme nabízeli k prodeji, ale nikdo ho nechtěl, jelikož je pro normální podnikatelský objekt téměř nepojistitelný, protože je v aktivní povodňové zóně,“ objasnil Ramzer důvod, proč centrum zůstalo ve vlastnictví města. Rekonstrukce vyšla na 16 milionů.

Práce zahrnovaly zateplení objektu, nové podlahy, opravy části střechy, přístavbu venkovního schodiště a výtahu. Pro správné fungování sociálních služeb bylo potřeba upravit interiér tak, aby vzniklo adekvátní zázemí. „Práce pak probíhaly také v okolí budovy, kde byla položená nová dlažba, došlo na terénní úpravy a bezbariérový přístup k výtahu,“ popsala vedoucí investičního oddělení Zdena Ubiasová.

Nové centrum sociálních služeb nyní na jednom místě sjednotí instituce, které doposud byly roztroušené v různých částech Frýdlantu nebo tu nebyly vůbec. „Přínosem bude to, že pod jednou střechou budou služby přehlednější a každý občan Frýdlantu, potažmo Frýdlantska bude vědět, kam jít. Je to i dobrý výchozí bod pro další návazná řešení,“ řekla Zuzana Palečková z Agentury pro sociální začleňování, která se podílela na výsledné podobě fungování centra.

Zcela nově se tak do Frýdlantu dostane i služba pro duševně nemocné Fokus Liberec. „Rozhodli jsme se nastěhovat, protože víme, že tady jsou klienti, kteří ještě nemají pomoc, kterou potřebují. My jsme do Frýdlantu dojížděli, ale bohužel to nestačí. Naše klientela jsou lidé s duševním onemocněním a ti potřebují víc podpory než jen jednou nebo dvakrát do týdne,“ vyjádřila se vedoucí rehabilitace Fokus Liberec Růžena Bergmanová.

Budova z přelomu 18. a 19. století byla v minulosti kromě galanterie i sídlem krejčího, geodetického plánování nebo autoškoly. Listopadem počínaje zde bude k dispozici dluhová poradna organizace Člověk v tísni, Centrum intervenčních a psychosociálních služeb Libereckého kraje, klub Cajk pro mládež ve věku od 15 do 26 let nebo poradna pro závislosti společnosti Advaita.