Kromě prohlédnutí stánků si tam zájemci mohli udělat i test, který jim pomůže lépe určit jejich budoucí směřování. Ten je vhodný především pro školáky. „Z testů vyjde výsledek, který říká, zda je jedinec nadaný na technické, humanitní nebo přírodovědné obory. V návaznosti na výsledky testování mu doporučíme školy nebo firmy, které jsou v jeho oboru,“ vysvětlil organizátor akce Martin Trita.

Na místě je od čtvrtka do soboty umístěno 120 stánků, přičemž polovinu z nich tvoří školy, druhou polovinu pak firmy nabízející povolání. „Educa je dle mého zajímavá spíše pro základní školy, které si vybírají školy střední. Já jsem letos na veletrhu byl a myslím si, že pro nás jako pro gymnázium nejsou nabízené vysoké školy významné,“ vyjádřil se ředitel Gymnázia Jeronýmova Jaroslav Šťastný.

Český Rolls Royce a Bentley club uspořádal 13. října setkání na nádvoří Technického muzea Liberec.
OBRAZEM: Fanoušci značek Rolls Royce a Bentley se sjeli do muzea v Liberci

Většinu návštěvníků tvoří právě školáci. Přibližně jich přichází asi 65 %. „Educa je koncipována tak, abychom navázali na základní vzdělání a nabízeli celou škálu sekundárního vzdělávání. Zkrátka aby si žáci mohli na jednom místě mohli osahat maximální množství učebních oborů a škol,“ uvedl Martin Trita. Kromě středních škol zde nabízí vzdělání učiliště, vyšší odborné školy i Technická univerzita.

Za tři dny, po které se akce koná, liberecká aréna zaznamenává příchod průměrně 15 tisíc lidí, přičemž mezi nejsilnější dny patří čtvrtek a pátek. Součástí veletrhu je i konference pro liberecké personalisty.

Putovní hudební festival Slet bubeníků 2018 s podtitulem Sto let slet proběhl 11.  října ve Smržovce na Jablonecku. Na snímku je Miloš Vacík.
FOTO: Slet letos věnovali státům monarchie