Ještě v pátek ráno se nad Libercem vznášela oblaka, odpoledne už se jimi ale prodralo slunce. Pro oficiální znovuotevření lesního koupaliště, které v lokalitě Lidových sadů chátralo od roku 2001, tak panovaly vpravdě ideální podmínky. Přírodní areál bude pro veřejnost přístupný zdarma, plavání zde bude na vlastní nebezpečí.

„Otevřeno bude denně od 7 do 22 hodin. V areálu je zakázáno kouření, koupání psů i reprodukovaná hudba,“ popsal primátorův náměstek Jan Korytář. Město za opravu zatím zaplatilo 7,4 milionů korun, lidem je k dispozici stánek s občerstvením či chemické toalety.

Radost ze znovuotevření má například Liberečan Oldřich Szaban. „Dokud tu bylo otevřeno, tak jsem sem chodil a budu se sem chodit koupat i teď, leží v opravdu malebné části města,“ řekl. Co mu na projektu vadí, je, že se stal objektem politického boje. „Některým nejde o věc samotnou, ale o to, kdo za ní stojí,“ dodal Szaban.

Politici totiž dobře tuší, že z koupaliště bude velké předvolební téma. Jan Korytář ze Změny pro Liberec, který obnovu inicioval, tak měl skutečně velký zájem na tom, aby stihlo otevřít ještě tuto sezonu. U některých stavebních prací proto žádal o výjimky, aby na ně nebylo nutné vypisovat standardní veřejné zakázky, které by práce zpozdily.

„Celé lesní koupaliště je jedna velká výjimka, standardně se tam nevysoutěžilo nic,“ kritizoval primátor Tibor Batthyány.
Korytář souhlasí, že se na koupališti nepracovalo ve standardních podmínkách. „V posledních měsících se mí kolegové snažili projekt za každou cenu zastavit nebo zkomplikovat,“ uvedl. Některé úpravy v areálu pracovníci dodělávali dokonce ještě pár minut před oficiálním otevřením.

Politici z jiných stran vědí, že koupaliště může jejich konkurentovi přidat politické body, a na projektu proto nenechávají nit suchou. Kritizovali mimo jiné, že kolem koupaliště byl položen travní koberec nebo že zde došlo k úhynu žab. „Jene Korytáři, asi nejsi přímým viníkem celé věci, ale jsi za to jednoznačně politicky zodpovědný a žabí mrtvoly jdou i na tvůj účet!“ rozhořčil se třeba Korytářův bývalý spolustraník a dnešní protivník, náměstek Ivan Langr.

V posledních dnech se na koupališti také více než dvacetkrát otočil automobil s cisternou na pitnou vodu, což vzbudilo rozruch především na sociálních sítích. „U lesního koupaliště, které je průtokové, jde o absolutní blbost a projekt rekonstrukce o takovém zásobování vodou nehovořil,“ rozzlobil se i primátor.

Důvodem, proč se voda dovážela, byl podle Korytáře její nedostatek. „Ještě týden před otevřením scházelo 70 centimetrů vody, naštěstí pak napršelo,“ vysvětlil. Nešlo podle něj navíc o vodu pitnou, nýbrž o vodu z Harcovského potoka. „Město převoz neplatilo, zaplatím ho sám. Přesnou částku ještě neznám, jedna cisterna vyjde přibližně na tisíc korun,“ popsal Korytář.

V druhé etapě by mohlo v areálu vzniknout volejbalové hřiště, přibýt cvičební prvky, toalety, šatny nebo venkovní sauna. O takových úpravách už ale bude rozhodovat nové vedení města.