Všichni tito lidé musejí vyjít s částkou, která jen těžko pokrývá nezbytné měsíční náklady. Vše ostatní musí stranou. A mezi škrtnuté položky mnohdy patří obědy ve škole. Právě na ně jde výtěžek Kabelkového bazaru Libereckého deníku. „Většinou jde o samoživitelky. Maminky se snaží, jak mohou, ale na obědy jim často nezbývá,“ potvrdila například ředitelka ZŠ a MŠ v Rynolticích na Liberecku Kateřina Rožcová.

POMÁHALI HERCI

Kabelkový bazar vybral letos 57 500 korun. Z toho 18 tisíc v dražbě, která byla součástí bazaru. Dražily se kabelky exkluzivních značek, třeba Prada nebo Furla, a to za zlomek původní ceny. Došlo i na kabelky známých osobností. „Jsem šťastná, že jsem vydražila kabelku od Zlaty Adamovské. Je to moje oblíbená herečka,“ radovala se po aukci Leona Šírová.

Projekt Nemlčíme.
Nemlčí. O sexuálním násilí chtějí mluvit otevřeně

Herci ale pomáhali i v rolích modelek a modelů během přehlídky. Kromě členů Šaldova divadla předváděla kabelky také herečka Lucie Žáčková. „Projekt se mi líbí, proto jsem ho přijela podpořit,“ uvedla. A nebyla jediná z umělců, kteří do sbírky přispěli i finanční částkou.

Dražil také náměstek libereckého primátora Ivan Langr. „Nejde o kabelky, jde o pomoc dětem, které ji potřebují,“ řekl. Přispěla i krajská radní Květa Vinklátová. „Doufám, že se tato tradice udrží. Dělat charitu a ještě zábavným způsobem je přínosné,“ vyzdvihla.

Peníze vybrané v bazaru tak díky projektu Obědy pro děti zaplatí konkrétním školákům z Liberecka obědy na celý školní rok. Pro jednoho žáka je to v průměru pět tisíc korun. O peníze si musí požádat školy, jež se mohou obrátit také na příslušný odbor krajského úřadu. „Nemusejí se bát složité administrace, rádi jim se vším pomůžeme,“ vzkázala Eva Martinková z odboru školství.

Výlov rybníka na líhni v Českém Dubu
OBRAZEM: Výlov rybníka v Českém Dubu si užili děti i dospělí

Školám mohou naopak nabídnout pomoc sami dárci. „Nám se takhle přihlásila jedna sponzorka,“ potvrdila ředitelka rynoltické školy. Letošní ročník Kabelkového bazaru se konal už popáté. I tentokrát se v něm za symbolické ceny od 25 do 200 korun prodávaly kabelky, které kromě čtenářů Deníku darovaly i některé instituce.

Do projektu se jich přidává stále více. Po Krajské nemocnici v Liberci, která se přihlásila jako první, sbírají kabelky mezi svými zaměstnanci i v krajské knihovně, společnosti Dimatex, na krajském úřadu nebo na ředitelství krajské policie. Letos přibyla i Technická univerzita a knihovna ve Vratislavicích.

Pracovníci technických služeb umístili 9. listopadu po Liberci jako připomínku Křišťálové noci dvanáct Kamenů zmizelých.
FOTO: V Liberci položili Kameny zmizelých

Darované kabelky na příští ročník se začínají v redakci Deníku vybírat už teď. Je možné vytvořit si také vlastní sběrné místo, a rozšířit tak jejich počet.