Dělníci mění potrubí na devítikilometrové větvi už od loňského roku. Na páteřní trase výměnu dokončili v první půlce října. „Došlo ke zprovoznění páteřní sítě a k napojení na nově vybudovanou centrální výměníkovou stanici,“ potvrdil předseda představenstva teplárny Martin Pěnčík.

Přesto se v centru města pracovat nepřestalo, aktuálně se trubky mění ještě na přípojce vedoucí k domu kultury či obchodnímu centru Fórum. Rozkopaný tak stále zůstává nejen parčík na Rybníčku, ale i část ulice U Jezu. „Tato odbočka by měla být hotová do konce listopadu,“ sdělil Deníku Pěnčík.

Na místech, kde už je výměna hotová, následně teplárna musí obnovit povrchy. „Každý stavebník, který staví na pozemcích města, musí místo uvést do původního stavu, stejně tak teplárna. Některé úseky od teplárny ještě nepřebíráme, protože k nim máme miliony výhrad, například v ulici Wintrova,“ řekl primátorův náměstek Jiří Šolc.

Do stavu před rozkopáním se tak má vrátit i park na Rybníčku. „Po dohodě s teplárnou se tam odstraní vytápěný kanál, který přitahoval divné lidi. Teď už tam nebude, takže nebudou mít důvod se tam shlukovat,“ předeslal Šolc.

Podle Pěnčíka se s obnovou parku začne ještě letos. „Pokud jde o výsadbu zeleně a cibulovin, tak ta proběhne až na jaře,“ dodal. Letos by se podle něj mohlo rovněž začít také s odstraňováním starých, nevzhledných a dnes už nefunkčních trubek z koryta řeky Nisy. Právě to má být prvním krokem ke vzniku takzvané liberecké náplavky.

Na projektu zkultivování prostoru mezi Rybníčkem a krajským úřadem podél Nisy spolupracují jak město, tak Liberecký kraj. Ten počítá i s vybudováním nového parkovacího domu.

Na náplavku kraj vypsal architektonickou soutěž, kterou vyhrálo studio re:architekti. „My jsme je požádali o dopracování i té městské části. Tak aby byl celý prostor navržený jednou rukou,“ popsal městský architekt Jiří Janďourek.

Liberečtí radní proto re:architektům minulý týden zadali vypracování projektové dokumentace, zaplatí za ni téměř dva miliony. „Na městských pozemcích se zvýší kapacita parkování o 35 nových stání. Vybudují se dvě nové lávky, které zvýší prostupnost území, a vznikne nové dětské hřiště. Prostor doplní kompletně nový městský mobiliář a nové veřejné osvětlení. Součástí změn budou i nové zastávky tramvaje,“ vyjmenovala mluvčí radnice Jana Kodymová.

Podle Janďourka následně půjde o exkluzivní část města. „Společně s výstavbou, která tam teď probíhá, vznikne kus města, který bude renovovaný a rekonstruovaný. Náplavky bývají jedním z nejkrásnějších pobytových míst a myslím si, že byť nemáme tak velkou řeku, tak ji ocení všichni obyvatelé i turisté,“ prohlásil. Přesný termín realizace zatím znám není.