„První etapu tvořila část, v níž hasiči pozorují jevy, které můžou při požáru nastat. Druhá etapa otvírá nové možnosti tím, že přibylo patro, přibyly další podlahy, dveře, příčky a především schodiště. Tím pádem se hasiči mohou připravovat i na vstup do sklepa nebo zásah v patře, což je daleko složitější,“ popsal Josef Málek, vedoucí úseku IZS a operačního řízení libereckého hasičského záchranného sboru. Druhá etapa vyšla na 902 tisíc korun, podílel se na ní stát, Liberecký kraj i Evropská unie.

Polygon je vybudován z kontejnerů a funguje na principu spalování dřeva. Kontejnery jsou doplněné různými dveřmi a přepážkami, díky čemuž se zde dá nasimulovat různá intenzita kouře a teploty v různých částech fiktivní budovy. „Jsme tu schopni nasimulovat některé jevy, které mohou být pro hasiče nebezpečné. Učíme je, jak je včas rozpoznat a jak proti nim zasáhnout,“ uvedl Jiří Košek, který zde působí jako hlavní lektor.

Hasiči, kteří sem jezdí dokonce i ze sousedních krajů či z Polska, si tak třeba vyzkouší, co vysoká teplota udělá s jejich výstrojí.

Záchrana z hořící místnosti

Nejtěžší simulace zde spočívají například v záchraně figuríny z hořící místnosti. Takovou akci pak komplikuje například to, že je nutné pohybovat se výhradně při zemi.

„Jakákoli vzpřímená poloha znamená, že se hlava ocitá v teplotách 400 až 600 stupňů, což se samozřejmě nedá vydržet. I když s sebou táhnou hadici nebo osmdesátikilového člověka, stále se musejí pohybovat po kolenou,“ upozornil Košek.

Pro hasiče je ale polygon užitečný už jen v tom, že se seznámí s tím, jakým způsobem se oheň umí šířit a co všechno při tom může nastat. Podle ředitele krajských hasičů Luďka Prudila se totiž hasiči k požárům paradoxně zas tak často nedostanou. „Narostl nám rozsah další práce, jako jsou technické pomoci, zásahy u dopravních nehod a podobně, takže požáry v naší činnosti zabírají asi pětinový podíl,“ zmínil Prudil. Právě proto je podle něj praktická příprava na řádění ohně vedle té teoretické nezbytná.

Podobných zařízení mají hasiči v celé České republice celkem šest. V Raspenavě aktuálně připravují třetí etapu, která by cvičícím hasičům zlepšila vedlejší podmínky.

„Chtěli bychom rozšířit zázemí hasičské stanice o šatny a sprchy, protože převlékání zde v terénu není ideální. V tuto chvíli zahajujeme projektování,“ nastínil Prudil. Hotovo by mohlo být už v příštím roce.