Práce v nevyhovujících dílnách, a to s vybavením pocházejícím třeba až ze sedmdesátých let minulého století. I tak doteď vypadala praktická výuka na frýdlantské Střední škole hospodářské a lesnické. Od začátku druhého pololetí ale tamní učně čeká velká změna. Ve Frýdlantu totiž dokončili první z takzvaných krajských center odborného vzdělávání, v areálu školy tak vyrostla úplně nová budova s moderními přístroji.

„Dříve jsme dělali v dílnách, kde bylo starší vybavení. Nová budova je samozřejmě mnohem lepší, je tu nové vybavení, máme otevřené nové možnosti,“ pochvaloval si jeden ze studentů Filip Hanousek, který ve Frýdlantu už třetím rokem navštěvuje obor opravář zemědělských strojů. Právě pro jeho obor – spolu s obory farmář, lesní mechanizátor či zpracovatel dřeva – je nové zázemí určeno především.

„Pevně věřím, že centrum pomůže zlepšit výuku odborného výcviku a zvýšit prestiž naší školy. Určitě to napomůže zlepšit nábor žáků,“ uvedl ředitel školy Miroslav Kudrna.

Školu dnes podle něj navštěvuje přes 550 žáků v 21 různých oborech. Pro zájemce zde otevírají učňovské i maturitní obory, a to nejen technické a zemědělské, ale také potravinářské či službové. Žáci vybraných oborů získávají během studia stipendia, buď od Libereckého kraje, nebo od Lesů České republiky.

Studenti i jejich vyučující teď v nové budově naleznou nejen úplně nové učebny, dílny, šatny či sociální zázemí, ale především širokou plejádu nových strojů a přístrojů za miliony.

„Jde o několik traktorů, čelní nakladač, secí stroje, rozmetadlo hnojiv, dva mechatronické soustruhy, železný kůň, univerzální frézku, automobilový zvedák či vysokozdvižný vozík,“ vyjmenoval ředitel Kudrna jen část z nich. Během projektových dnů pak prostory využijí třeba i žáci místních základních škol.

NEJVÍC ZAPLATÍ BRUSEL

Celkově vyšlo vybavení a výstavba nové budovy na 76 milionů korun, většinu nákladů zaplatí Evropská unie, zbytek pokryje stát a kraj.

Frýdlantské zemědělské centrum odborného vzdělávání je prvním dokončeným z celkem osmi připravovaných projektů. Koncept je založený na modernizaci specializovaných středních škol napříč Libereckým krajem. Kromě Liberce, Jablonce a České Lípy rostou centra odborného vzdělávání také v Turnově, Frýdlantu, Kamenickém Šenově a Vysokém nad Jizerou.

„V tomto pololetí stihneme otevřít šest center, zbývající dvě budou otevřena asi až v příštím roce,“ předeslal hejtmanův náměstek pro školství Petr Tulpa. Některé práce totiž nabraly zpoždění.

Celkové výdaje na všech osm center jsou vyčísleny na bezmála 600 milionů korun, počítá se přitom s evropskou dotací ve výši zhruba 450 milionů korun.