Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO: Mateřinka pokračuje, představuje divadlo pro batolata

Liberec - Druhým dnem pokračuje v Liberci festival profesionálních loutkových divadel Mateřinka. Ve středu se publiku představ zástupci divadla pro nejmenší z Belgie a Dánska. Ve čtvrtek bude festival pokračovat inscenacemi Naivního divadla, plzeňského divadla Alfa či pražského studia Buchty a loutky. Večer rozšíří produkci divadel i filmové představení Lichožrouti v kině Varšava.

14.6.2017
SDÍLEJ:

Průvodem loutek a masek odstartoval 13. června v Liberci festival profesionálních loutkových divadel. Průvod vedl od Naivního divadla přes náměstí Dr. E. Beneše a zpět.Foto: Deník / Zbranek Petr

BABY DIVADLO

Podobně jako v předchozích ročnících i letos dostane na Mateřince prostor nový trend v oblasti loutkového divadla nazývaný v západní Evropě „Theatre for Toddlers“ – neboli divadlo pro batolata. „Jedná se o specifická kontaktní představení, která jsou určená té nejnižší možné věkové adrese, tedy dětem od jednoho do tří let,“ přibližuje ředitel pořádajícího Naivního divadla a zároveň dramaturg festivalu Stanislav Doubrava. „Není v něm text ani žádné sdělení jako v představeních pro děti o něco starší, které už dokáží rozpoznat třeba dobro a zlo, ale dokáží dětem předat jakýsi druh estetického pocitu,“ vysvětluje Stanislav Doubrava.

Sám přiznává, že zpočátku s baby divadlem zcela nesouzněl. „I když jsem přesvědčen, že děti do tří let jsou neskutečně vnímavé, přece jen jsem si nemyslel, že by už měly třeba v roce chodit do divadla, ale autor belgického Theatre De Speigel, který je už na Mateřince tradičním hostem, mě o tom několika svými projekty přesvědčil,“ říká k „nové vlně“ a zároveň přiznává: „Musím říci, že jsem poměrně brzy ze svých pozic ustoupil a s radostí sleduji jeho další tvorbu a dále se díváme po světě, kde se tomuto typu divadla věnují,“ přiznal.

Dalším zástupcem baby divadla na letošní Mateřince tak kromě divadla z belgických Antverp bude i Gertrud Exner a její Teater Blik z Dánska, která nabízí obrovský prostor pro fantazii těch nejmenších.

„Jsem moc rád, že se mi je podařilo přesvědčit, aby přijeli, protože u nás se tomuto typu představení moc divadel nevěnuje. Jejich tvorba je důkazem, že ona „prohnilá kapitalistická společnost“ je schopna podpořit takovou věc, jako je právě divadlo pro nejmenší. Že si uvědomuje, jak je kvalitní estetický vjem pro vývoj dítěte i jeho budoucí perspektivu důležitý. Když se dětem v útlém věku dostane něčeho pěkného, budou to jednou schopny přetvářet ve prospěch ostatních,“ vysvětluje ředitel libereckého divadla.

Dokladem toho je ostatně i úspěšná liberecká inscenace O beránkovi, který spadl z nebe. Do soutěžní přehlídky však Naivní divadlo nasadilo inscenace pro starší děti. Návštěvníci Mateřinky tak mohou uvidět fantazijní představení Atlas ostrovů neboli Jsou místa oblíbená tmou pro děti do 14 let a Čechy leží u moře.

Z tvůrčí dílny Naivního divadla pochází i několika generacemi milované představení Kolíbá se velryba, kterou ovšem překvapivě nastudovalo a na přehlídku přivezlo plzeňské divadlo Alfa.

Za zmínku stojí i představení hradeckého divadla Drak, které přehlídku zahájilo půvabnou hudebně-výtvarnou Nepilovou pohádku Makový mužíček. S ní Mateřinka zavítá také třeba do Turnova. „Díky kraji se nám letos už podruhé podařilo přehlídku rozšířit i do dalších měst. Kromě Turnova třeba do Jablonce,“ zmínil Stanislav Doubrava.
On sám se nejvíc těší na představení Rudolfa Hancvencla, bývalého člena souboru Vozichet z Jablonce nad Nisou. Dramaturgie festivalu se snaží vybrat do přehlídky to nejlepší z celého světa. Svědčí o tom i zájem návštěvníků, kteří na Mateřinku přijeli třeba až z Japonska.

Kromě soutěžních představení nabídne festival i bohatý doprovodný program: workshopy uznávaných loutkářských scénografů, výstavu Petra Nikla Lingvistické pohádky ve foyer naivního divadla nebo expozici s názvem Magie loutek vzdáleného Orientu v Severočeském muzeu, která představí fenomén vietnamského vodního loutkového divadla.

LOUTKA JE KAMARÁD

Loutka ostatně je a byla základním stavebním kamenem dětského divadla. „Loutka je kamarád, děti ji budou mít rády vždycky, ať má jakoukoliv podobu,“ přitakává ředitel Doubrava.

Jeho slova potvrzují ostatně i filmoví tvůrci, kteří fenomén loutky využili i před kamerou. Ať už jde o Svěrákova Kukyho nebo snímek Lichožrouti, který v rámci Mateřinky uvede ve čtvrtek kino Varšava.

Představením pod širým nebem pak Mateřinka oživí festival zahrady Oblastní galerie nebo Jedličkova ústavu. V sobotu zakončí přehlídku vyhlášení cen od odborné mezinárodní poroty.

Festival profesionálních dětských divadel Mateřinka se v Liberci koná už od roku 1973. Loni obhájila i prestižní mezinárodním značku EFFE Label, udělovanou pouze špičkovým festivalům vysoké umělecké hodnoty.

Autor: Jana Švecová

14.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kamil Střihavka.

Týden s Tulipanem připravil koncerty Střihavky i Peckové

Ilustrační foto.
AUTOMIX.CZ
3

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Uran čeká rozsáhlý průzkum. Ukáže, kolik rekonstrukce může stát

Liberec – Průzkum má zjistit stav nosných konstrukcí i výskyt azbestu.

Vratislavický pivovar bodovalv soutěži se Svatopavelským

Vratislavice nad Nisou – Svatopavelské pivo z produkce vratislavického pivovaru zvítězilo v degustační soutěži Pivní speciál 201.

Badmintonisté Liberce v 1. celostátní lize jednou vyhráli

Liberec - Družstvo Badmintonového klubu Technické univerzity v Liberci sehrálo v Praze úvodní kolo 1. celostátní ligy smíšených družstev s TJ Astra ZM Praha A a TJ Sokol Křemže.

ANKETA: Měla by existovat možnost posílat část sociálního pojištění na rodiče?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení