Kompletní oprava památkově chráněného domu, který si nechal v letech 1870 – 72 postavit podle plánu Gustava Sacherse nejvýznamnější liberecký průmyslník Johann Liebieg mladší, přišla na zhruba 263 milionů korun. Téměř 215 milionů z této částky Liberec získal z dotace.

Prostory bývalé galerie v ulici U Tiskárny se rekonstrukcí proměnily na polyfunkční komunitní centrum, které ponese název Centrum aktivního života. „Nově tam vznikl velký sál, výtvarný ateliér s dílnou, výstavní prostory, počítačové a víceúčelové místnosti, dva tělocvičné sály, ale také zahradnický klub, který bude mít k dispozici keramickou pec a znovuobnovený skleník. Návštěvníci budou moci využívat i novou kavárnu včetně upravené přilehlé zahrady. Objekt bude zcela bezbariérový,“ popsala náměstkyně primátora pro strategický rozvoj a dotace Radka Loučková Kotasová.

Zázemí v něm najdou různé organizace a neziskové skupiny, ale přístupný bude všem a nabídne i nový veřejný prostor v širším centru města, neboť jeho součástí je i přilehlá původní zahrada, která se zpřístupní veřejnosti.

Historické finesy

Na fasádě do nádvoří byla při čištění plochy kolem slunečních hodin objevena figurální malba, která se obnovila v původní barevnosti. Při bourání podlah v prvním patře pak stavbaři našli studnu, která byla vyčištěna, nasvětlena a zaklopena proskleným poklopem. Dalším objevem se stala původní historická malba, kterou se povedlo zachránit a zrestaurovat.

Liebiegův palác v Liberci.
Liebiegův palác odkryl při opravách mnohá tajemství. Skryté stropy i řecké malby

„Do budovy se navrátí i původní historická křišťálová svítidla, která měla v depozitáři Oblastní galerie Liberec. Jejich opravu a sestavení do původního stavu zajistila společnost Preciosa – Lustry. Celkem se do objektu vrátí 20 svítidel, jejichž hodnota je podle odborníků bezmála 1,3 milionu korun,“ upozornila Loučková Kotasová.

Sloužit má všem

Obnovený Liebiegův palác nyní čeká kolaudace a od listopadu se začne s jeho postupným vybavováním, následovat bude stěhování organizací a na jaře se otevře veřejnosti. O jeho správu se bude starat Komunitní středisko Kontakt Liberec, které zde najde nové zázemí pro všechny své aktivity. „Budeme v Liebiegově paláci zastávat dvě funkce, provozovat služby Kontaktu, který má v Liberci patnáctiletou tradici, a zároveň se staneme správci areálu,“ popsal ředitel Kontaktu Michael Dufek.

Největším přínosem pro komunitní centrum je fakt, že získá mnohem větší prostory, které umožní i rozšíření služeb. „Pro nás je prestiž působit v takové budově. Je to velká výzva a přicházejí s tím nové možnosti, ať v rozvíjení služeb, tak i v potenciálu celého areálu,“ vysvětlil Dufek.

Přestavba novorenesanční vily Johanna Liebiega mladšího na polyfunkční komunitní centrum za více než 200 milionů korun se zpozdí.
FOTO, VIDEO: Rekonstrukce Liebiegova paláce se zpozdí a prodraží

Jeho cílem je, aby nové centrum sloužilo všem lidem, všem generacím a všem sociálním skupinám. Umělecké aktivity umožní nový výtvarný sál, větší počítačová učebna zase nabídne více místa a více možností pro vzdělávání, dva pohybové sály poslouží nejenom ke cvičení, ale i například pro taneční zkoušky.

„Rád bych, aby zde vznikla malá galerie, kde by dostávalo prostor nekomerční umění, které nyní nemá v Liberci moc možností prezentace. Součástí nově opraveného Liebiegova paláce bude i kavárna, vznikne dětský klub pro krátkodobé hlídání dětí a rekonstrukce umožnila i vznik nové botanické sekce u objevených skleníků, kde se otevírají možnosti pro děti, ale i seniory či milovníky zahradničení, kteří svůj kousek pozemku nemají,“ popsal část plánů Dufek s tím, že další nabídka aktivit se teprve rýsuje. Kromě Kontaktu se přesune do centra aktivit i dalších 45 různých subjektů.