Online reportáž

Co je koronavirus?Zdroj: Deník „Zlikviduje to veškeré bakterie, plísně, viry a zápachy,“ vysvětlil Václav Sosna z představenstva podniku. Vozidlo se musí před takzvanou dezodorizací neprodyšně uzavřít, ozon je pak pouštěn zhruba půl hodiny. „Zásah se dá provést z venku, po provedení tam ale musíme vstoupit v ochranných oblecích a masce,“ popsal Pavel Soukup, který spolu s kolegou čištění provádí.

Podle technického ředitele podniku Ludvíka Lavičky by měl efekt vydržet tři až čtyři týdny. Dezinfekce jednoho vozidla podle něj vyjde na 600-800 korun, procesem by měla projít všechna, ovšem postupně. „Kdybychom to chtěli udělat najednou, tak by jeden den nejezdila městská doprava v Liberci,“ upozornil. Vůz se pak totiž musí pečlivě odvětrat.

Vizualizace křižovatky Rádelský mlýn.
Úplná uzavírka křižovatky Rádelský Mlýn má trvat kratší dobu, než se plánovalo

Zatímco třeba pražský dopravní podnik nařídil řidičům tramvají, aby otevírali v zastávkách všechny dveře a lidé tak nemuseli mačkat tlačítka, v Liberci se nic takového zatím nechystá. „Kromě ozonu se vozidla pravidelně čistí i dezinfekcí, snažíme se, aby byla čistá a hygienická,“ uzavřel Sosna.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník