Jeho zájem o chytání a kroužkování ptáků ho zavedl ke studiu na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze. „Od 15 let jsem byl členem ornitologické společnosti, jezdil jsem za ptáky po celé republice. Tím jsem se dostal k přírodě a díky tomu jsem pak šel na přírodovědnou fakultu studovat zoologii," zavzpomínal.oslavenec.

Po dostudování začal v roce 1957 pracovat v Severočeském muzeu Liberci, kde působil až do roku 2000. „Nepředpokládal jsem, že tady zůstanu. Přijel jsem s ruksakem a město mi připadalo nepřátelské, studené, germánské, kamenné. Neznal jsem tady ani jediného člověka," dodal.

V Oblačné ulici v Liberci se nedávno otevřel nový obchůdek U Draka.
Občanské sdružení si ke dvacetinám nadělilo dárek. Vznikl obchůdek U Draka

V Liberci také pomáhal vést Miloši Zapletalovi skautský oddíl, po zákazu skautingu v roce 1970 vedený jako turistický oddíl mládeže. Sám i se členy oddílu pořádal mnoho putování po českých i zahraničních pohořích. „Nebýt Miloše, nevznikly by bezpochyby moje Karpatské hry, Nejkrásnější sbírka, Chvály Zadní země ani Větrné toulání. Byl čilý jako mník. Všechno uměl, kluci ho zbožňovali. Jeho energie, pracovitost a tělesná i duševní čilost byly pro mě téměř pokořující,“ zdůraznil Nevrlý.

Nedávno vyšel knižní rozhovor nazvaný Náčelník, který odkazuje na skautskou přezdívku Nevrlého. V rozhovoru s Alešem Palánem dokládá, že užitek z cest je možné čerpat v každém věku, pokud duše zůstane dychtivá. To vše koření vrchovatou dávkou humoru. Knihu doplňují dosud nepublikované fotografie z rodinných alb.V knižním rozhovoru rekapituluje své cesty a prožitky nad rámec toho, co o nich dosud napsal. Hovoří také o víře, o práci v libereckém muzeu, o své rodině a přátelích. Zejména pak vzpomíná na výpravy do osamělých hor, jakých je dnes už tak málo. Životní příběh opravdového tuláka bude pokřtěn v pondělí 30. října v Severočeském muzeu v Liberci. a událost je spojená s autogramiádou obou autorů.

Strašidelná zoo v Liberci.
FOTO, VIDEO: Lampionový průvod mířil k liberecké zoo. Tu obsadila strašidla

Od Jizersko-ještědského horského spolku dostal k narozeninám žulovou lavičku. Ta je umístěna na louce necelých sto metrů jihozápadně od Prezidentské chaty v Jizerských horách. „Lavička byla zhotovena z jednoho kusu žulového balvanu, její celková délka je přes 6 metrů a hmotnost má přibližně 5 tun. Na ohlazené vrchní sedací straně je umístěna otevřená kamenná kniha,“ přiblížil dárek předseda spolku Pavel Schneider.

Od prezidenta České republiky Petra Pavla získal medaili Za zásluhy 1. stupně v oblasti kultury. Letos také rozšířil řadu čestných občanů Liberce, ocenění získal za přínos v oblasti přírodních věd, kultury a výchovy mládeže. V novinářské anketě Osobnost Liberecka získal v roce 2003 hlasováním veřejnosti druhé místo.