Podivuhodně krásné smutné město. Tak údajně vzpomínal na severočeský Frýdlant jeden z nejvýznamnějších spisovatelů dvacátého století Franz Kafka, který zde na začátku století opakovaně pobýval. Včera, v den 95. výročí jeho úmrtí, si Kafku ve Frýdlantě připomněli speciálním happeningem. A vedení města teď plánuje, že povědomí o Kafkově frýdlantském pobytu mezi místní i návštěvníky mnohem více rozšíří.
„Franz Kafka ve Frýdlantě několikrát bydlel při svých inspekčních cestách, kdy měl jako zaměstnanec Dělnické úrazové pojišťovny na starost průmyslovou oblast severních Čech,“ prozradil grafik a ilustrátor Jiří Slíva, který je členem Společnosti Franze Kafky.
Předloha pro Zámek
V souvislosti s jeho pobytem se dokonce spekuluje, že zdejší zámek mohl posloužit jako předloha jednoho z Kafkových nejproslulejších děl, stejnojmenného románu Zámek. „Kromě toho se mluví třeba o zámku v Třešti a také o sýpce v Siřemi na Žatecku. Já si ale myslím, že byl ovlivněn právě zámkem ve Frýdlantě,“ dodal Slíva.
Kromě Franze Kafky ve Frýdlantu pobývala také jeho sestra Ottla, která se sem přišla vyučit. „Ottla se chtěla oprostit od vlivu své rodiny a začít působit jako hospodyně na statku v Siřemi. Protože to ale neuměla, Franz ji doporučil zdejší hospodyňskou, hospodářskou a mlékárenskou školu,“ vysvětlil Slíva.
Právě v budově, kde škola tehdy sídlila, připomněli v pondělí pobyt sourozenců Kafkových netradičním happeningem. Dorazil na něj i představitel Kafky, studenti gymnázia si spolu se spolkem Větev připravili několik tematických stanovišť.
Na nich se lidé mimo jiné seznámili se spisovatelovými nejlepšími aforismy, po vzoru Ottly Kafkové zkusili podojit „krávu“, herec a místní patriot Jakub Žáček pak v živém obraze v kostýmu brouka sehrál proměnu Kafkova Řehoře Samsy.
„Je to jen jednodenní akce, protože tento prostor není standardně otevřený. Bavíme se ale o tom, zda by se zde akce nemohla zopakovat i během prázdnin,“ uvedl starosta Frýdlantu Dan Ramzer.
Povědomost o Kafkově pobytu ve Frýdlantu zatím příliš vysoká není, ve větší míře se mu věnoval zatím snad jen zmíněný herec Jakub Žáček prostřednictvím své facebookové stránky Frýdlantsko Franze Kafky. Teď se ale potenciálu chce chopit i vedení zdejší radnice.
Turistický tahák
„Chceme jít na to trochu po 'cimrmanovsku'. Rádi bychom tu v budově bývalé mlékárny otevřeli knihovnu Ottly a Franze Kafkových, chystáme také parafrázi na lavičku Václava Havla – lavičku Franze Kafky, určitě se mu budeme věnovat i na letošní Jazzové dílně,“ vyjmenoval jednotlivá lákadla Ramzer. Kromě toho město připraví také tematické propagační předměty, jako jsou placky, trička nebo hrníčky, náměstí by mohla ozdobit i pamětní cedule.
„Franz Kafka může být další důvod, proč se zajet podívat k nám do Frýdlantu. Nezáleží ale jen na městě, ale také na ostatních, jak to budou chtít uchopit,“ uzavřel Ramzer s tím, že si umí představit například znovuotevření hostince U bílého koně, kde spisovatel pravděpodobně přespával a kde by mohl například vzniknout pokoj Franze Kafky.
Německy píšící spisovatel židovského původu se narodil v roce 1883 v Praze a zemřel 3. června 1924 v sanatoriu v rakouském Kierlingu, když se mu osudnou stala tuberkulóza hrtanu. Jeho sestra Ottla zahynula v roce 1943 ve věku 51 let v koncentračním táboře v polské Osvětimi.