Tak to vypadalo včera odpoledne na liberecké sjezdovce. Tímto happeningem zahájila svou činnost liberecká buňka mezinárodního ekologického hnutí Rebelie proti vyhynutí, v zahraničí vystupujícího jako Extinction Rebellion.

„Děláme akce ve veřejném prostoru vedené politikou nenásilné přímé akce. To znamená, že nikomu neškodí, ale mohou překračovat zákony. Jde například o blokády,“ sdělil mluvčí liberecké skupiny Hynek Hruška. Do liberecké skupiny je zapojených okolo 25 členů, nejvíce akcí plánují na září a říjen a dotknout by se měly také centra města.

Liberečtí aktivisté včerejší akci dopředu nenahlásili, na což zareagovali zaměstnanci Sportovního areálu Ještěd, kteří nejprve požadovali okamžité odstranění transparentu z areálu. Po vyjasnění situace se obě strany domluvily na kompromisu, že transparent na místě zůstane do konce dne, pokud nenaruší provoz areálu, nikoho neohrozí a aktivisté instalaci po sobě uklidí. Rebelie proti vymření původně chtěla přesýpací hodiny na sjezdovce nechat dva dny.

Miloš Žídek.
Dobrovolný hasič Miloš Žídek z Doks říká: Kromě cisteren máme také člun

„Pan Hruška si myslel, že se jedná o pozemky města, které je možné bez ohlášení zabrat. Vysvětlila jsem mu, že je má pronajaté firma TMR Ještěd a že podobné akce musí dopředu ohlásit jako zábor. Vše se nakonec vyjasnilo, domluvili jsme se na schůzce a toto téma společně probereme,“ uvedla Renáta Balášová ze Sportovního areálu Ještěd.

Shovívavě se na transparent dívají také představitelé města. Podle Balášové, která je zároveň libereckou zastupitelkou, akci podporuje primátor Jaroslav Zámečník i další lidé z magistrátu. „I přes nepříliš šťastný začátek tuto akci podporujeme a bereme ji jako občanskou aktivitu snažící se upozornit na celosvětový problém. Otevřela se tím možnost i další spolupráce,“ doplnila Balášová.

Extinction Rebellion vzniklo loni v říjnu. „Krátce po vzniku Extinction Rebellion vznikla skupina v Praze. To ale nestačí, myslíme si, že je potřeba působit i na lokální úrovni,“ vysvětlil Hruška. Hnutí se snaží prosadit, aby se státy zavázaly k dosažení uhlíkové neutrality do roku 2025, apeluje na otevřené informování o klimatických otázkách ze strany politiků. Dalším požadavkem je vytvoření občanských sněmů, které by měly otázky klimatu řešit.

Akce liberecké buňky Extinction Rebellion na sjezdovce libereckého Ještědu.
FOTO: Ekoaktivisté vytvořili na Ještědu padesátimetrový transparent