Velký úspěch byl pro konstruktéry ze strojní fakulty už jen to, že formuli komisaři závodu, který se konal ve dnech 19.22. července, pustili přes technickou inspekci do dynamických částí závodů. Ne každému nováčkovi v závodech Formula Student se to podaří. Pravidla o tom, jak má formule vypadat, a jaké parametry musí splňovat, čítají 400 stran a první dva dny závodu komisaři bedlivě zkoumají, zda je studentské týmy dodržely.

DVAKRÁT FORMULI KOMISAŘI VRÁTILI

„Dělají se také testy toho, jestli z formule nevytékají provozní kapaliny, když se nakloní, nebo například to, zda pilot dokáže v daném časovém limitu opustit vůz. To se testuje kvůli bezpečnosti. Dvakrát nás komisaři vrátili s tím, že bylo potřeba na něčem ještě zapracovat, ale kluci si se vším v dílně poradili a naše formule prošla do dynamických disciplín,“ říká členka týmu studentské formule Adéla Šolcová.

Ne všechny týmy měly stejné štěstí, statickými disciplínami a zkouškami bezpečnosti jich neprošlo 18. Adéla je studentkou ekonomické fakulty a má na starost především business plán sériové výroby Elišky, který je také povinnou součástí studentských závodů. Prezentace před početnou porotou složenou ze zástupců firem se jí podařila, a jak dodává, hodně bodů získali studenti také díky perfektně zvládnuté týmové prezentaci své formule. Nic už nebránilo postupu do dalšího kola.

Tam se zkoušela například akcelerace, obratnost vozu a jeho pilota na okruhu a vrcholem byl závod na 22 kilometrů.

FORMULE ELIŠKA

Formule Eliška a studentský tým si při své premiéře vydobyly na okruhu Riccardo Paletti 29. příčku.

„Jsme z toho nadšení. I zkušenější týmy nám říkaly, že na nováčky jsme si vedli skvěle, a že je úspěch při premiéře už jen projít přes technickou kontrolu. Splnili jsme si cíl. Nabrali jsme cenné zkušenosti a na dalších závodech v Mostě budeme zase moudřejší a hlavně lepší. Alespoň v to věřím,“ shrnuje členka týmu Adéla Šolcová a přidává poděkování za podporu vedení Fakulty strojní a také Technické univerzitě v Liberci.

Závody na okruhu v Mostě se jedou už za týden, ve dnech 2.5. srpna.