Krajské dožínky nabídly bohatý program, který slavnostně odstartoval průvod, v jehož čele jely traktory, z frýdlantského zámku ke kostelu Nalezení sv. Kříže. Frýdlantské náměstí se přeměnilo v regionální tržnici, která nabídla nejen celou řadu pochutin a laskomin. Nesmělo chybět předání dožínkového věnce. „Dožínkové oslavy se staly v regionu už milou tradicí. Jejich cílem je vyzdvihnout a ocenit kvalitní místní potraviny, řemeslné výrobky a zemědělství a oživit folklór i tradice, které se s dožínkami pojí. Přibližují návštěvníkům práci lidí, kteří nejen zajišťují potraviny, ale rovněž pečují o krajinu a usilují o zachování jejího kulturního rázu,“ řekl krajský radní pro resort životního prostředí a zemědělství Václav Židek.

Ukázka stříhání ovcí. | Video: Jiří Louda

Slavnosti odpoledne zpestřilo vyhlášení vítězů soutěže Výrobek roku Libereckého kraje. Ocenění zůstává produktu po celou dobu jeho výroby, tedy i v dalších letech. Musí ale dodržet stejné složení a postup produkce. „Regionální výrobky jsou významným doplňkem potravinářského sortimentu na našem trhu. Jejich nákupem podporujeme české hospodářství a české farmáře, kteří se podílejí na zachování zemědělského rázu naší krajiny,“ zdůraznil předseda Regionální agrární rady Libereckého kraje Robert Erlebach.

O titul se v letošním 20. ročníku ucházelo rekordních 123 místních produktů od 35 regionálních výrobců. Kromě senzorického hodnocení, obalu a technologie výroby se při hodnocení zohledňoval i vliv výrobku na zdraví spotřebitele. Mezi deseti nejlepšími výrobky z různých kategorií se tak dostala třeba paštika s brusinkami ve slaninové krustě firmy Prominent z Brniště na Českolipsku. Prominent provozuje 17 vlastních maloobchodů i e-shop a nejrůznější regionální ocenění sbírá už od roku 2010.

V kategorii mléčných výrobků bodoval Zlaťák bio zrající sýr rodinné ekofarmy Stehlík. Malá rodinná farma se věnuje chovu skotu a ovcí a produkce mléka se zpracovává právě na farmě v bio kvalitě. Vedle sýrů vyrábí i mléčné kysané výrobky, tvarohy a v neposlední řadě zmrzlinu. „Soutěž nám dala propagaci, ale nejsem schopen posoudit, co nám to dalo ekonomicky. Zpětnou vazbu od zákazníků už nemáme, takže nedokážu posoudit vliv ocenění. Jsem ale rád, že Liberecký kraj se snaží povzbudit lokální výrobce,“ osvětlil Stehlík.

Výrobek roku 2024, Liberecký kraj

Firma z Českého ráje vévodila kategorii Ovoce a zelenina, kde letos slaví úspěch Dobroty z ráje se svojí malinovou marmeládou. „Naší strategií je poctivá a šetrná výroba produktů z toho, co nám příroda nabízí ve své nejčistší formě, to znamená bez použití chemických dochucovadel, aromat, barviv, GMO a konzervantů. Bylinky a plody si pěstujeme na vlastních zahradách a také sbíráme na prověřených a ekologicky čistých místech v krajině Českého ráje,” popsala majitelka firmy Martina Papežíková.

Se slivovicí ze sudu v soutěži uspěl lihovar Dlabka ze Svijanského Újezdu. „V roce 2017 jsme koupili sady na okraji vesnice. O rok později začali budovat palírnu, moštárnu a místo k žití. V srpnu 2020 jsme otevřeli moštárnu a pěstitelskou pálenici. Na podzim 2021 jsme získali licenci na lihovar a vyrobili první gin, sladový destilát a pivní pálenku,” popisují svojí cestu zapálení sadaři a palírníci. Chovají taky včely, prasata a pečují o zahradu. Jejich vizí je získávat z ovoce, bylin a dalších surovin to nejlepší a uchovat to v lahvi. V kategorii Ostatní uspěl s medem od Čertovy zdi majitel Včelí farmy Smržov Tomáš Moravec.

Mezi regionálními tvůrci nechyběl například Miroslav Rýdzi z Raspenava Distillery. Letošní novinkou je řada tradičních ovocných destilátů, které představují druhové ovocné destiláty vysoké kvality s nižším obsahem alkoholu. Za netradičně pojatou Hruškovici, ve které smíchali po destilaci dvě odrůdy hrušek dohromady s cílem zvýraznit aroma a chuť, uspěla v soutěži Regionální potravina Libereckého kraje. „Už jen nominace na ocenění touto značku pro nás znamená, že tu práci děláme dobře. Hodně lidí překvapilo, že v našich končinách vznikla destilérie. Ale ohromně si cením podpory Libereckého kraje, propagace vám otevře dveře úplně někam jinam,“ zdůraznil Rýdzi. Milovníky sladkého pokušení zase potěšila Tereza Plášilová a její L°Makronky. Své zastoupení měla i Levandulovna a občerstvení nabízela například Mass.na.

Raspenava Distillery.

Na organizaci krajských Dožínek se letos podílelo také město Frýdlant a Střední škola hospodářská a lesnická Frýdlant, která se podílela na programu ve frýdlantském parku. Učitelé společně s žáky učebního oboru Zahradník pracovali na výzdobě, která byla k vidění nejen v samotném průvodu, ale také v kostele. Potravináři se zase postarali o chutné občerstvení. Do programu se zapojily i zemědělské obory, kdy učitelé a žáci připravili zemědělskou techniku a postarali se o expozici školního zvířectva. „Velké uznání patří všem našim zaměstnancům, kteří obětovali svůj čas, a to i v hektickém období zahájení školního roku, aby pomohli s přípravou Krajských dožínek. Každý z nich přispěl k úspěchu této události,“ zdůraznil ředitel školy Miroslav Kudrna s tím, že nový školní rok zahájí 7. ročníkem Chmelobraní v prostorách naučné zemědělské stezky.

Liberecký kraj navázal na pradávnou tradici v roce 2002, kdy uspořádal první novodobé Krajské dožínky. Nadále pokračuje v podpoře regionálních výrobců a tvůrců, příkladem může být projekt Liberecký kraj sobě. „Ten podporuje právě regionální výrobky, výrobce a tradiční řemesla; na webu www.lksobe.cz jsou k vidění profily regionálních producentů od tradičních řemeslníků až po designové a inovativní výrobce,“ dodal Židek.