Vyplývá to z rozhodnutí pražského magistrátu, které má redakce k dispozici, i z rezervačního systému společnosti. První zelené autobusy mají do centra zajet ve čtvrtek. FlixBus už dříve potvrdil, že má zájem jezdit do centra Liberce.

Vzhledem k časovému souběhu se spoji RegioJetu, který má na trase stále výrazně většinový podíl, a aktuálním zpožděním způsobených dopravní situací na D10 ale hrozí vznik kolizních situací kvůli kapacitě zastávek. FlixBus má totiž na terminálu MHD zajíždět na stejnou zastávku jako RegioJet, tedy v Blažkově ulici. Pokud bude u příjezdu plná, má zajet oklikou přes ulice 8. března a Rumunskou do zastávky v ulici Moskevská, odkud dnes odjíždí například meziměstské autobusy do Jablonce nad Nisou či Bedřichova.

Krajský úřad v úterý v dopise oba dopravce upozornil, že musí dodržovat podmínky v licencích a na každý spoj v jízdním řádu může vyjet pouze jeden autobus. „V případě nasazení posilového autobusu ve shodný čas nemůže být tento trasován přes zastávku Liberec, Fügnerova,“ uvádí se v dopise.

Zejména v pátek či v neděli přitom RegioJet běžně jezdí i se třemi posilami a cestující jednoznačně preferují s ohledem na polohu právě zastávku u terminálu Fügnerova. Takové omezení se proto RegioJetu nelíbí. „Ve špičce není jiné řešení než jezdit s posilami Naše spoje tady bez jakýchkoli dotací zajišťují základní dopravní obslužnost a vypravovat každý autobus odjinud by znamenalo jenom chaos a nepříjemnosti pro cestující, na které dopadne nesmyslný postup úřadů,“ míní mluvčí RegioJetu Aleš Ondrůj.

FlixBus zveřejnil v celostátním informačním systému i nový jízdní řád. Podle něj firma vypraví každým směrem 46 autobusů týdně, což je navýšení o 16 spojů týdně. Cestující, který bude mít lístek na terminál MHD v centru, přitom nebude mít jistotu, že na něm skutečně vystoupí.

„V případě zpoždění spoje přesahujícího údaj o příjezdu do zastávky Liberec, Fügnerova v jízdním řádu o více než 10 minut není zaručena možnost provedení výstupu cestujících v této zastávce, v takovém případě je žádoucí provést odklon spoje na příjezdu do Liberce přímo na autobusové nádraží a do zastávky Liberec, Fügnerova vůbec nezajíždět,“ uvedl krajský úřad v dopise dopravcům. Vzhledem k pokračujícím rekonstrukcím a uzavírkám na D10 jsou přitom zpoždění v poslední době velmi častá.

Krajský úřad o změně jízdního řádu dopravce Flixbus informoval všechny dotčené strany v úterý 7. srpna, tedy dva dny před tím, než má změna vstoupit v platnost. K příchodu Flix-Busu se tak nijak nemohl vyjádřit Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce (DPMLJ), jehož zastávky chce FlixBus využívat.

Řidiči FlixBusu už v úterý zkoušeli průjezd terminálem MHD ve směru od budovy úřadu práce k zastávce Moskevská. To vyvolalo v DPMLJ paniku: trasa prochází pod trakčním vedením pro tramvaje a jelikož FlixBus využívá i patrové autobusy Setra, mohly by trakční vedení strhnout. Nakonec proto FlixBus ve směru od Prahy projede nejprve ulicí Boženy Němcové a poté se podél bývalého kina Adria otočí, aby mohl zajet k zastávce Moskevská. Trasa Praha Liberec je jednou z několika, kde je RegioJet a FlixBus v přímé konkurenci.