Každoroční kolektivní vyjednávání mezi zaměstnavateli a odbory letos komplikuje ekonomická krize, která postihuje zejména automobilový průmysl. Ten je v Libereckém kraji a jeho okolí poměrně hodně rozšířen. Situace je vážná, řekl Deníku předseda krajské Asociace samostatných odborů (ASO) Milan Šubrt. Firmy totiž o každoročním navyšování platů nechtějí ani slyšet.

Nacházíte se uprostřed kolektivního vyjednávání. Jaký vliv na něj má současná ekonomická krize?

Jednání jsou složitá, protože zaměstnavatelé si stěžují na těžkou finanční situaci. Hovoří o odstávkách, tedy že své firmy budou třeba na týden nebo na dva týdny zavírat. Řada zaměstnavatelů navíc vyhrožuje tím, že pokud budeme na příští rok požadovat navýšení platů, budou nuceni snižovat stavy a propouštět své zaměstnance.

Jak na takové výhružky reagujete? Vzdáte se kvůli nim možnosti zvýšit na příští rok platy zaměstnanců?

To určitě ne. Zlepšení platových podmínek pro zaměstnance je jedním z našich nejdůležitějších úkolů v rámci vyjednávání. Snažíme se však dospět ke shodě s firmami, protože nechceme, aby nás pak obvinily, že jsme je svými přehnanými nároky zatlačili do kouta tak, aby musely propouštět.

O kolik procent by se tedy mohly platy v příštím roce navýšit?

Je jasné, že se nebude opakovat loňský úspěšný rok, kdy se nám podařilo vyjednat navýšení v průměru o 8 procent. Nedávno skončilo jednání v Německu, kde odbory vyjednali navýšení o 4,2 procenta, což je velmi slušné a my se o to tady můžeme opřít, protože je zde hodně německých firem. Naše požadavky však musí být vyšší, kolem 6 procent. V Německu jsou totiž o poznání lepší platové podmínky. A musíme také počítat s inflací, která se na příští rok odhaduje na čtyři procenta. My chceme, aby si lidé skutečně polepšili, aby si mohli, jak já říkám, koupit o rohlík navíc, takže budeme k těm 4 procentům požadovat ještě dvě procenta navrch.

Podle ekonomů se však německá ekonomika dostává do krize, což by se mohlo v příštím roce odrazit i na ekonomice české. Nebojíte se, že české firmy budou proto navýšení odmítat?

Kdyby na tom německá ekonomika byla tak špatně, odboráři by tam určitě nedosáhli toho velmi slušného čtyřprocentního navýšení. Navíc v předchozích letech zažívali doslova žně, takže ze svých ohromných zisků mohou současnou kritickou situaci zvládnout.

Některé firmy v kraji už k propouštění sáhly. Myslíte si, že je to jejich jediná možnost, jak krizi zvládnout?

Ať sníží platy svým manažerům, ať jim nevyplácí vysoké roční odměny. Když nechtějí navyšovat platy, uskromnit by se měli i vysoce postavení manažeři. Pokud se firma nakonec opravdu odhodlá k propouštění, většinou to odnesou pouze běžní zaměstnanci ve výrobě. Mělo by to být vyvážené a odejít by měla i část vedení a středního managementu.