Existují však případy, kdy se firmy snaží některých zaměstnanců zbavit tak, aby na tom vydělali. Zaměstnanci by si na takové zacházení měli dát pozor.

„Zaměstnavatelé propouštějí jednotlivé zaměstnance. Chtějí snižovat stavy, ale zároveň nechtějí navenek přiznat, že mají problémy a že musí propouštět,“ řekl Deníku předseda krajské Asociace samostatných odborů Milan Šubrt.

„Často proto říkají zaměstnancům, ať raději podepíší dohodu, která je pro zaměstnavatele výhodnější, nebo že dostanou výpověď na hodinu. Vyhrožují jim, že v případě okamžité výpovědi nedostanou od úřadu žádnou podporu. To je nesmysl, lidé to však nevědí, podepíší dohodu a pak zapláčou, protože nedostanou žádné odstupné,“ vysvětlil praktiky některých firem Milan Šubrt.

Podle něj by se tak lidé měli ještě před podpisem dohody poradit se svou odborovou organizací nebo s právníkem. „Pokud tam není vážné porušení pracovní kázně, radím jim, aby dohody nepodepisovali, jedině v případě, že tam bude zahrnuto odstupné. V opačném případě je lepší dostat výpověď, protože tak má zaměstnanec alespoň dva měsíce výpovědní lhůtu a může si tak v klidu shánět jinou práci,“ poznamenal liberecký odborář.

Zaměstnanec má v případě výpovědi z organizačních důvodů, kterým je například snížení stavu, nárok na odstupné ve výši tří platů.