Až 25 tisíc korun. Tolik nabízí firma na výrobu brzd ve Stráži nad Nisou zájemcům o pozici operátor či operátorka. Úřad práce eviduje u této jediné pozice v této společnosti dohromady 115 volných míst. Nouzi o zaměstnance hlásí většina podniků.

Pozice jako operátor, montážník či výrobní dělník souhrnně označované jako „montážní dělníci výrobků a zařízení“ patří v libereckém okrese k bezkonkurenčně nejžádanějším. V evidenci volných míst úřadu práce se v tomto oboru aktuálně nachází 1079 volných míst. To znamená, že je tato pozice zhruba každou pátou hledanou ve firmách na Liberecku.

Celkově tu zaměstnavatelé přes úřad práce poptávají 5315 pracovních míst. To je více než počet evidovaných nezaměstnaných. Těch bylo na konci března necelých pět tisíc. „Nezaměstnanost klesá v celém Libereckém kraji. K 31. březnu dosáhla její hodnota 3,6 procenta. Pozitivní výsledky vykazují všechny okresy Libereckého kraje,“ popsala aktuální stav Dagmar Dvořáková z Českého statistického úřadu.

Nejlepší situace panovala na Českolipsku, kde práci nemá pouze 2,7 procenta lidí. Liberec je na tom v kraji nejhůře, přesto je ale hodnota 4,03 procenta rekordně nízká. Trend snižování nezaměstnanosti s sebou ovšem přináší negativní důsledky pro firmy, které nemohou sehnat dostatek lidí.

Jak je patrné z žebříčku, který Deník sestavil z údajů poskytnutých úřadem práce, největší sháňka je kromě montážních dělníků také po pomocných pracovnících ve výrobě (527 volných míst) či po obsluze výrobních strojů (rovněž 527 volných míst). Společnosti v okrese dále poptávají 428 kovářů a nástrojařů nebo 264 pracovníků na obsluhu pojízdných zařízení.

„ŘEŠÍME TO NEKONEČNÝM NÁBOREM NOVÝCH LIDÍ“

Nedostatek uchazečů o pozice ve výrobě potvrzuje i jeden z vedoucích zaměstnanců z firmy na výrobu součástek pro automobilový průmysl na Liberecku. „Situace je dost hrozná. Nejtěžší je najít dělníky do výroby, kteří mají nějakou odbornost, takže pořád hledáme svářeče nebo seřizovače. Už máme ale i nedostatek údržbářů nebo elektrikářů,“ popsal vedoucí, který si nepřál zveřejnit své jméno „Řešíme to reklamou, nekonečným náborem nových lidí nebo přeškolujeme ty schopnější. Významné procento našich zaměstnanců jsou cizinci,“ doplnil.

V jiných okresech republiky je žebříček nejžádanějších profesí odlišný. V mnoha regionech panuje největší nouze o řidiče kamionové či autobusové dopravy, prodavače nebo servírky.