Poměrně široká byla i nabídka volných pracovních pozic pro absolventy. Letos se zúčastnilo 31 firem, oproti loňským 23. Podle jednoho z organizátorů Roberta Voženílka z fakulty strojní TUL se již projevuje zlepšení hospodářské situace. „Nejen že přijelo více firem než vloni, ale mají také pestřejší nabídku. Častěji se v nabídce firem objevují podniková stipendia,“ řekl Robert Voženílek. Svoji šanci na veletrhu pracovních příležitostí viděly i personální a poradenské agentury v oblasti zprostředkování práce.

Struktura firem, které se letošního veletrhu zúčastnily, se nezměnila. Tradičně převažují firmy zajímající se o absolventy fakulty strojní a fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií, ale svoje stánky otevřely také firmy (zejména banky a pojišťovny), které mají zájem o absolventy ekonomické fakulty, a byly zde nabídky i pro další fakulty.

Veletrh pracovních příležitostí je největší personalistickou akcí v regionu a řada vystavovatelů přijíždí na veletrh poněkolikáté. Zájem firem o prezentaci se do roku 2007 pravidelně zvyšoval. Prvního ročníku se na TUL zúčastnilo jen sedm firem. Před sedmi lety to bylo 29, před šesti 43 firem, před pěti již 70 firem a před třemi dokonce rekordních 85 firem. Předloni poklesl počet vystavovatelů na 65 a loni dokonce na 23.

„Hledáme pro naše klienty kvalifikované pracovní síly. Patří mezi ně i dceřinné společnosti zahraničních firem. Převažují požadavky na technicky vzdělané odborníky. Poptávka naznačuje, že se hospodářská situace skutečně zlepšuje.“ Marcela Picková z personální agentury Grafton.

Tradici veletrhu a jeho význam pro trvalé kontakty s hospodářskou praxí ocenil i rektor TUL Zdeněk Kůs. Také studenti měli o veletrh velký zájem.
Oceňují, že na jednom místě dostanou informace o firmách a jejich nabídkách práce, stážích a možnostech vypracování diplomových či bakalářských prací.

Autor: TUL/ Jaroslava Kočárková