Strach zaměstnavatelů v kraji opět o něco vzrostl na konci minulého týdne, kdy největší český průmyslový podnik, mladoboleslavská Škoda Auto, oznámil, že bude od ledna do června vyrábět pouze čtyři dny v týdnu.

Firmy, které Škodovce dodávají, se teď budou snažit jednat o podobném omezení výroby. Jedním ze zaměstnavatelů, které nevidí jinou možnost, je chrastavský závod firmy Grupo Antolin, který Škodovce dodává sto procent stropních panelů.

„U projektů, které se týkají Škodovky budeme muset reagovat minimálně stejným způsobem, tedy omezením pracovní doby na čtyři dny v týdnu,“ řekl Deníku Petr Papánek z firmy Grupo Antolin. Podobná opatření chystají podle Milana Šubrta z krajské Asociace samostatných odborů také další zaměstnavatelé v Libereckém kraji.

„Souhlasíme s tím, ale pouze u firem, které mají větší podíl dodávek právě do Škodovky. U těch, které do Mladé Boleslavi dodávají třeba jen deset procent ze své celkové výroby, to nedovolíme,“ podotkl Milan Šubrt.

V takové situaci je například jablonecká společnost Lucas Varity, která kromě Škodovky dodává dalším velkým automobilkám po celém světě, například Renaultu nebo Volkswagenu. „Na to, co zavádí Škoda proto reagovat nebudeme. Nechci však předbíhat, protože ani samotní výrobci aut v tuto chvíli neví, co přesně je v novém roce čeká,“ poznamenal generální ředitel jablonecké firmy Pavel Endler. Odbory mají v případě takového omezení výroby důležitou podmínku.

Volné pátky musejí být klasifikovány jako překážka na straně zaměstnavatele, za což zaměstnancům náleží minimálně 60 procent průměrné mzdy, pokud nemají v kolektivní smlouvě sjednané vyšší ohodnocení. „Někteří mluví o tom, že by prostě zkrátili pracovní dobu na čtyři dny, což by znamenalo, že by lidé za pátky nedostávali žádné peníze. Na to však v žádném případě nepřistoupíme,“ konstatoval liberecký odborář Milan Šubrt.

Odbory podle něj nebudou jednat ani o možnosti, že by si lidé brali každý pátek dovolenou. „To by si brzy vybrali celou dovolenou, nebo její velkou část. Nepřistoupíme ani na vybírání neplaceného volna,“ dodal Šubrt.

Jak zdůraznil, zatím jsou zbytečné spekulace o tom, zda zkrácení pracovního týdne v mladoboleslavské Škodovce povede k propouštění lidí ve firmách Libereckého kraje.

Předběžné odhady odborníků na první čtvrtletí příštího roku jsou však velmi pesimistické. „Odhadujeme, že by nám za první tři měsíce mohlo v kraji přibýt ještě asi šestnáct set nezaměstnaných osob,“ řekla Deníku ředitelka libereckého Úřadu práce Kateřina Sadílková. Nezaměstnanost by se mohla vyšplhat na 7 procent.