„Bylo by to poškození zaměstnanců státem. Zaměstnanci platí každý měsíc zodpovědně daně a na oplátku tady mají jednu daňovou výhodu, přitom ne zase až tak velkou, a itu jim chce stát zrušit. Pokud ktomu dojde, budou lidé velmi rozladění,“ uvedl pro Deník předseda krajské Asociace samostatných odborů Milan Šubrt. Podle něj nabízí vLibereckém kraji svým zaměstnancům stravenky až osmdesát procent firem. Drtivá většina znich by je vpřípadě zrušení jejich daňového zvýhodnění přestala nabízetúplně.

„Ano, vtom případě bychom usilovali ozrušení stravenek. Bylo by to nevýhodné jak pro nás, tak pro naše zaměstnance,“ shrnul pocity většiny zaměstnavatelů generální ředitel firmy Grupo Antolin, Petr Papánek. Vsoučasné době si zaměstnavatelé mohou dávat do nákladů 55procent nominální ceny stravenek.

Zástupci firem iodbory neuznávají názor státu, že by právě toto řešení přineslo do státní pokladny až miliardukorun.

„Tento argument podle mého názoru silně pokulhává. Státu by zrušení sice přineslo miliardu, mnohem větší ztrátu by ovšem znamenalo omezení stravování vrestauracích, ve kterých stravenky platí,“ konstatoval Pavel Boček, personální ředitel liberecké firmy Airs Manufacturing Czech, která si podle něj také nebude moci dovolit nést celou zátěž a stravenky svým lidem nadále nabízet.

„Chtěl bych apelovat na politiky, kteří mají sami obrovskou spoustu výhod, ať neberou jednu zmála obyčejným lidem,“ dodal PavelBoček.

Podle libereckého odboráře Milana Šubrt však poslední jednání mezi zástupci vlády, zaměstnavatelů a odborů přineslo určitou naději na zachování stávajícího systému. Několik koaličních poslanců se totiž už začíná otevřeně stavět proti návrhu.

„Jeden zpředkladatelů návrhu, místopředseda vlády Petr Nečas díky tomu také začíná trochu otáčet, protože ví, že prosadit tento návrh vparlamentu nebude zase až tak jednoduché,“ uvedlŠubrt.

Právě Nečas na čtvrtečním setkání nevyloučil, že při jednání ve sněmovně dojde kblíže nespecifikovaným „úpravám“. „Jsme připraveni jednat opřípadných změnách. Rozhodne se to ale až ve sněmovně a nedokážu dopředu říci odhad hlasování,“ naznačil Deníku Nečas. Vláda zdůvodňuje zrušení stravenek zpřehledněním daňového systému, který teď „zatěžuje“ množství odečitatelných položek. Navíc podle vlády jsou stravenky často lidmi zneužívány na nákup jiného zboží než potravin.(