Že si na něco nelze sáhnout ještě neznamená, že to nelze ukrást a výhodně zpeněžit. Nekale nabyté jedničky a nuly počítačových dat lze snadno přeměnit na jedničky a nuly na svazcích bankovek.
„Asi před měsícem se mi stalo, že jsem se nemohl přihlásit do své e–mailové schránky,“ popisuje dvaatřicetiletý Liberečan, který si nepřál uvést své jméno do tisku. „Náš firemní expert přes počítače potvrdil, že mi někdo změnil heslo a stáhl si moji poštu. Z mojí adresy pak kolegům a známým chodila nevyžádaná pošta,“ dodává.
Krádeže firemních dat a průmyslovou špionáž vyšetřuje policie. „Při nahlášení takových činů pouze posoudíme rozsah způsobených škod a poté případ odešleme na Policejní prezidium v Praze, kde se počítačovou kriminalitou zabývá specializovaný útvar,“ vysvětluje mluvčí libereckých policistů Vlasta Suchánková.
„Mezi nejčastější kořisti patří seznamy e-mailových kontaktů, osobní data zaměstnanců, informace o zákaznících včetně kontaktů a podobné,“ vysvětlil Tomáš Mezník. „Tyto informace jsou nedocenitelné pro odesilatele nevyžádané pošty a pro konkurenci,“ dodal.
„Něco jiného je ale prodej nelegálních programů a filmů,“ tvrdí Vlasta Suchánková. „V Liberci se vyskytly případy, kdy pachatelé prodávali načerno vypálené CD a DVD disky s filmy a programy. To už je trestný čin krádeže a řešíme ho přímo zde. Poslední takový případ jsme ale odhalili již před několika lety.“
Krádeže počítačů jako takových rovněž spadají do této kategorie. Podle Suchánkové zloději velmi často kradou notebooky ze zadních sedadel aut, pokud je tam majitel nechá bez dozoru. O tom se přesvědčil i motorista, který v lednu loňského roku přišel na Tržním náměstí v Liberci o notebook včetně veškeré své práce, nabíječky k mobilu a modemové karty. Škoda dosáhla čtyřiceti tisíc korun, ovšem nevztahovala se na data, která muž v počítači měl.