Podle něj je to ale zatím jen odhad, prověřit se musí nejprve technologie, které jsou uvnitř. „Je to prototyp a je tam hodně faktorů, které neznáme. Teprve pak můžeme dát dovnitř super vzácné rostliny. Nějaký den také musíme čekat, než se rozvinou a srovnají s prostředím," vysvětlil ředitel.

Pavilon leknínů stavěný městem za pomoci evropské dotace doplní skleníkový komplex postavený podle návrhu architekta Pavla Vaněčka v letech 1995 až 2000. Svým uspořádáním komplex připomíná seskupení rostlinných buněk a představuje 13 různých botanických témat. Botanická zahrada do nového pavilonu přestěhuje zejména tři největší druhy leknínů včetně vzácné viktorie královské. Letos ale v plné kráse uvidí návštěvníci zahrady viktorii pouze na starém místě. „Tady vysadíme mláďata, semeňáčky. Pokud bude viktorie pozorovatelná, tak někdy v září," zmínil Studnička. I tak se ale bude v pavilonu na co koukat. „Nazdobíme ho dalšími rostlinami, budou tam tropické lekníny nevídaných barev a s velikými květy," nastínil.

Atraktivní bude pro návštěvníky už jen to, že hladina bazénu s lekníny bude v úrovni jejich pasu. Skleník umožní i večerní prohlídky.