„Počet dětí, kterým pomáháme, každý rok roste,“ potvrzuje Jana Skopová, manažerka charitativních projektů nadace Women for Women, která už pět let vede projekt Obědy pro děti. „Hodně pomáháme například samoživitelkám. Na děti má možnost poobědvat s ostatními zázračný účinek. Začnou být víc sebevědomé, lépe se učí, víc se zapojují v kolektivu,“ vysvětluje.

Kabelkový bazar v OC Foru. Třetí ročník bazaru pořádal tradičně Liberecký deník.
Kabelkový bazar i letos dětem z chudých rodin zaplatí obědy

Pomoc se přitom nabízí, stačí si jen všimnout a vyplnit příslušné formuláře. Pokud školy žádají prostřednictvím projektu Obědy pro děti, naleznou je na webových stránkách projektu www.obedyprodeti.cz, odkud je mohou stáhnout. Loni zaplatila nadace bezmála 7000 obědů, letos už jich bylo kolem osmi tisíc.

POMÁHÁ I KRAJ

Výraznou pomoc poskytuje také ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) prostřednictvím krajského úřadu v Liberci. Ten byl jedním z prvních v republice, který se k projektu připojil. Ve školním roce 2015/2016 se zapojilo 23 škol z Libereckého kraje, projekt podpořil 373 dětí. Následující školní rok pomohl 976 dětem ze 43 škol. V minulém roce už žádalo v kraji 62 škol pro více než tisíc dětí.

Oběd. Ilustrační obrázek.
Kraj rozdělí sedm milionů na školní obědy pro děti ze sociálně slabých rodin

Podle odborníků by potravinovou pomoc z operačního programu MPSV mohlo čerpat ještě víc potřebných dětí. Některé školy však poukazují na složitou administraci. To je ale podle metodičky školního stravování krajského úřadu v Liberci Evy Martinkové zcela zbytečné. Už dříve upozornila na dobře zpracovanou metodiku a pomoc, kterou v tomto směru školám nabízí.