Krajští zastupitelé podpoří filmovou tvorbu, rozhodli se na tuto oblast vyčlenit částku 900 tisíc korun. Mezi jednotlivými filmovými snímky, které kraj podpoří patří na příklad snímek Kola osudu. Film se zaměřuje na vyprávění o životě libereckého rodáka, výtvarníka a umělce Petra Kavana. Další finanční podporu poskytne filmovému snímku s názvem Uraňáci, ten mapuje historii uranové těžby a vliv na krajinu a společnost v České Lípě.

„Již v předešlých letech kraj podpořil například celovečerní film režiséra Tomáše Hodana Poslední závod, který se odehrává v Krkonoších a představil příběh Bohumila Hanče a Václava Vrbaty nebo film Konec světa režiséra Bohdana Slámy – příběh dědy Igora a vnuka Tondy odehrávající se v Jizerských horách a Podkrkonoší ve složitém období roku 1968,” uvedl mluvčí kraje Jan Mikulička.

V minulosti v Libereckém kraji vznikl také dobrodružný rodinný film Tichá pošta, který vychází z literární předlohy Jiřího Stránského podle skutečných událostí. Děj filmu je zasazen do sněhem pokrytého pohraničí v období německé okupace. Nelze také opomenout vztahové drama Mistryně o které se zasloužil režisér Bohdan Karásek.

„Víme, že pro určitou, a ne zrovna malou skupinu návštěvníků jsou významnými turistickými cíli místa, kde se natáčely různé filmy, seriály či pohádky. Někteří si dokonce vedou evidenci takových míst, která navštívili. Návštěvnost však není hlavní motivací pro naši podporu. V první řadě nám jde o kvalitu tvorby a témata, která jsou pro náš kraj zásadní,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu Libereckého kraje.

Nejen celovečerní snímky, ale také hudební videoklipy lákají tvůrce pro tvorbu právě v Libereckém kraji. Kraj v tomto uměleckém odvětví podpořil například videoklip New Nature, jehož centrem je unikátní nástroj a produkty z českého skla – Bohemian Cristal Instrument.

Všechny uvedené snímky bude možné zhlédnout ve vysílání či v prémiovém promítání během příštího roku.

Nejvyhledávanější lokality pro filmaře jsou například Jizerské hory, Kořenov, Paseky nad Jizerou, Geopark Ralsko, Stráž pod Ralskem, Český ráj či Kryštofovo Údolí.

Mohlo by vás zajímat: Bouře barev a tónů se prožene městem. Duhový karneval rozzářil liberecké ulice

Duhový karneval odstartoval 33. ročník festivalu multižánrového festivalu Hudební mládeže Duhová bouře. | Video: Jiří Louda