A samozřejmě nemůže chybět alespoň malá nápověda. Dnes zavítáme na Dlaskův statek, který se nachází 3 kilometry od Turnova. Dlaskův statek je typickou ukázkou tradiční lidové architektury turnovského typu z 18. století.

Na statku se filmaři objevili několikrát. My se ale dnes ptáme na jednu pohádku, která se zde točila. Její příběh se odehrává v kraji, kde leží malé a nepříliš bohaté královstvíčko Velký Titěrákov. Této malé zemi vládne král Valentýn, kterého ve filmu hraje Július Satinský, spolu s královnou, kterou hraje Jiřina Bohdalová. Mají syna, hraje ho Ivan Hora, kterého by už rádi viděli ženatého na královském trůnu. Jemu se ale žádná princezna nelíbí. Miluje totiž krásnou, ale chudou Božidaru, hraje ji Andrea Elsnerová, ze statku. A právě tento statek v pohádce ztvráňuje usedlost nedaleko Turnova. Název pohádky je odvozen od jména tajemného mužíčka, v pohádce zastává významnou roli. 

Pohádka se mimo jiné natáčela také na zámku Frýdlant nebo u zříceniny hradu Valečov.

Roubený Dlaskův statek s typickou pojizerskou skládanou lomenicí a pavlačí je od roku 2010 Národní kulturní památkou České republiky. Při vchodu do usedlosti se nachází socha Panny Marie z roku 1784 a patrový roubený špýchar, který sem byl v šedesátých letech 20. století přenesen z Malého Rohozce. Od roku 1967 je celý areál součástí národopisného oddělení Muzea Českého ráje v Turnově, které objekt v roce 1969 zpřístupnilo veřejnosti. V současné době se zde nachází stálá expozice lidového interiéru a podomácké výroby v oblasti Pojizeří, doplněná o krátkodobé tematické výstavy. Dvůr obehnaný unikátní trámcovou hradbou ožívá několikrát do roka, zvláště o Velikonocích, posvícení nebo masopustu, tradičními lidovými slavnostmi.
Zdroj: Muzeum Českého ráje v Turnově